Odunpazarı Belediye Meclisi Ekim ayı Olağan Meclis Toplantısı Kazım Kurt başkanlığında gerçekleşti. 

Mecliste konuşan CHP Meclis Üyesi Ali Haydar Çelik, AK Parti Grup Sözcüsü Murat Özcan’a seslenerek, “İşine gelen sorulara cevap verip, işine gelmeyenleri es geçiyorsun. Odunpazarı’nda devlet kurumları tarafından çözülmesi gereken konularda hiç etkili olamadın. Şehri Derya Parkı daha önce belediyeler tarafından düzeni, temizliği yapılan bir parktı. Siz bunu belediyenin elinden aldınız. Devlet Su İşleri’nin eline verdiniz. Lütfen beraber gidelim parkın halini görelim. Perişan. Yurttaşlarımız kendileri Şehri Derya Parkı’nı temizlemeye çalışıyor. Odunpazarı Belediyesi’ndeyken bu park pırıl pırıldı” dedi. 

“Büyükşehir Belediyesi engellemeseydi anlatacaktık”

AK Parti Grup Sözcüsü Murat Özcan ise, “Cevapsız bıraktığımız bir soru bu zamana kadar olmadı. Şehri Derya bir protokolle belediyeye verilmişti süresi bitti, kurum kendi parkını kendisi işletme kararı almıştır. İçerisindeki çöpleri almak için Odunpazarı Belediyemiz çaba içerisindeyse alabilir, herhangi bir sakıncası yoktur” dedi. 

Mecliste gündeme gelen Kocakır Projesi ile ilgili de konuşan Özcan, “Büyükşehir Belediyesi’nde eğer konuşmamız engellenmeseydi, konuşma hakkımız elimizden alınmasaydı size ben orada Kocakır ile ilgili ne olduğunu anlatırdım. Bir gün inşallah size bunlara anlatırız” diyerek bölgeyle kısaca bilgilendirmelerde bulundu.

Eskişehirspor siyasete alet edilmekte”

CHP Meclis Üyesi Ömer Faruk İnan da, Eskişehirspor’un mevcut durumuna dikkat çekerek, “Odunpazarı bölgemizde bulunan bir petrol istasyonunun Eskişehirspor’un elinden alındığına dair sosyal medyada yazılar görüyoruz. Bunun doğru olmadığını hem burada hem kamuoyunda açıklandı. Anlaşma süresi dolduğu için ihale yapıldı. Eskişehirspor veya Eskişehirspor adına kimse katılmadı. Acaba ihale kanunsuz bir şekilde ve hiçbir bedel olmadan nasıl verilebilirdi? Eskişehirspor maalesef her yıl bir alt lige düşerek bölgesel amatöre kadar düştü. Hep 10 yıl önceki yöneticiler suçlanıyor ama sonrakilerde daha iyi yönetemedi. Eskişehirspor siyasete alet edilmekte. Odunpazarı Belediyesi’nin Eskişehirspor’a yaptığı her türlü destek yok sayılıp başkanımız eleştirilmekte, Eskişehir belediyemizin çalışmalarını biliyor” dedi. 

Toplantıda konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ise Şehri Derya artık kaderine terk edilmiş Devlet Su İşleri’nin yapamayacağı bir işi üstlenmesi suretiyle Odunpazarı Belediyesi’nin elinden almış ve kaderine terk edilmiş bir alandır. Orada piknik yapılsın istenmediği için gerçekleştirilmiş bir idari işlemdir. Mahkemeye dava açtık, hukuk bizi haksız buldu. Siz orada duramazsınız. Halka ücretsiz hizmet yapamazsınız dedi. Biz de çekildik. Bundan sonrası bizi hiç ilgilendirmiyor çünkü belediyelerin temizlik işleri, belediye mücavir alan sınırları içerisindeki konutlarla sınırlıdır. Çevre kanunu, belediye kanunu şu konuyu net bir biçimde yazmış açıklamıştır. Kirleten öder. Devlet Su İşleri kirletiyorsa kendi bölgesini kendisi temizlemek zorundadır. Nasıl ki Teksan, Baksan, Emko gibi Organize Sanayi Bölgesi gibi yerler kendi temizliğini kendisi yapmak zorundaysa Devlet Su İşleri’de kendisi yapmak zorundadır. Belediyenin siz durun biz burayı temizleyiverelim demek gibi bir lüksü olamaz, buna da kimse belediyeyi zorlayamaz. Şehri Derya'yı da elimizden alırken ben söyledim, biz orada 30 kişi çalıştırıyoruz, sizin işiniz olmayan yere karışmayın ama ne yazık ki karıştılar ve aldılar” diye konuştu. 

“Eskişehirspor'u el birliğiyle amatör kümeye kadar düşürdünüz”

Eskişehirspor’un mevcut durumu ile ilgili de konuşan Kurt, “Eskişehirspor'dan siyaseten nemalanmak isteyen arkadaşlarımız 6 ay sonra bir sene sonra uyanarak bazı şeylerle ilgili gündem yapıyorlar. Bunları geçelim, o iş bitti. Eskişehirspor'u el birliğiyle amatör kümeye kadar düşürdünüz, inşallah Eskişehirspor başarılı olur. Eskişehirspor'un başarılı olması için Odunpazarı Belediyesi olarak biz elimizden gelen bütün gayreti çabayı gösteriyoruz. Ama Odunpazarı belediyesinin bazı mallarımıza hiç kimse kusura bakmasın bedelsiz olarak birilerine kullandırmaya yetkimiz yok ihale sistemi bellidir” şeklinde konuştu. 

Devlet Bahçeli Eskişehir kararını açıkladı Devlet Bahçeli Eskişehir kararını açıkladı

Toplantıda ayrıca CHP Meclis Üyesi Figen Kahya’nın ayrılması sonrası meclis üyesi olarak Sebahattin Tetik göreve başladı.