Odunpazarı Belediye Meclisi Aralık Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Kazım Kurt başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda yaklaşan yerel seçimlere dikkat çekilerek, Odunpazarı Belediyesi tarafından yapılan hizmetler gündeme geldi. 

Toplantıda ayrıca AK Parti Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu’nun genel seçim öncesi vaatleri arasında bulunan ve Odunpazarı bölgesinde açılacak olan Aşevi, Odunpazarı Belediye Meclisi’nde gündem oldu. Hatipoğlu tarafından yapılacak olan açılışa dikkat çeken CHP Meclis Üyesi Emre Genç, “2014’ten bu zamana kadar Odunpazarı Belediyesi sosyal belediyecilik anlayışı ile yöneten bir başkan ve yönetim kadrosuyla hemşehrilerimizin daha yaşanabilir bir Odunpazarı’nda olmaları için var gücümüzle mücadele ediyoruz. Ancak aday adaylığı döneminde Adalet ve Kalkınma Partisi aday adayları çıkıyor, Odunpazarı Belediyesi’nde herhangi bir yatırım yapılmadığını söyleyerek, vatandaşları yanlış bilgilendirmeleri doğru değil. Biz Odunpazarı’nda bir hayat, bir yaşam alanı oluşturduk, insanlarımız gayet mutlu yaşıyorlar. İnsanların tek mutsuz yanları mevcut iktidarın kötü ekonomik uygulamaları. Adalet ve Kalkınma Partisi’ne geçen Sayın Nebi Hatipoğlu çok büyük bir proje gerçekleştirmiş gibi Emek Mahallesi’nde aşevi açıyor. Kötü ekonomik uygulamalar nedeniyle artık ihtiyaç sahibi sayısı her geçen gün artıyor. Sayın Hatipoğlu aşevi açmak yerine iktidar partisinin bir üyesi olarak artık bu ekonomik sorunların nasıl çözümlenmesi gerektiğini iktidar ortaklarına anlatması gerekir. Keşke bizim Odunpazarı Belediyesi Aşevimizden de artık kimse faydalanmasın. Bir iki kişi olsun, ancak her geçen gün artıyor bu sayı. Her geçen gün fakirleşiyoruz, fakirleşmesek iktidar partisinin bir milletvekili büyük bir gösteri yaparak Aşevi açmaz. Milletvekilinin şehrin sorunlarına eğilmesi lazım” dedi. 

“Bildiğiniz konseptte bir aşevi değil”

AK Parti Meclis Üyesi Murat Özcan ise, “Sayın Nebi Hatipoğlu partimize gelmiştir, hoş gelmiştir. Şehrimizin iş adamı siyasetçisidir, başımızın üstünde yeri var.  Kendisinin seçim atmosferinde vaat ettiği bir taahhüdü yerine getirmektedir. Açılışta da göreceksiniz bildiğiniz tarzda bir Aşevi değil, daha çok pozitif ayrımcılığa maruz kalan insanlara hizmet etmesi gereken bir Aşevi. Açıldığında bu konsepti de siz öğrenirsiniz” diye konuştu. 

“Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır”

Toplantıda konuşan Kazım Kurt, “Bizim yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır, garantisidir, halkımız da bunu takdir eder, az kaldı 4 ay sonra takke düşecek kel görünecek. Demokrasiye inanıyoruz. 5 yılda yapılan yerel seçimlerin bir yenisi 2024’te yapılacak. Elbette bizim geçmiş dönemlerde yaptıklarımızdan yeterli olmayanlar vardır, bunları zamanı gelince tamamlarız, yapamadıklarımız var, yapamadıklarımızı niçin yapamadığımı defalarca anlattık, halkımız bizi anlar. Kimin nerede durduğunu hemşerilerimiz biliyor. Önümüzdeki dönemde bunun hesabını biz Eskişehirlilere vereceğiz. Size de bu yolda başarılar diliyorum, umarım gönlünüze göre olur her şey. Bizim de aday adaylığımız söz konusu, sizin de aday adaylığınız söz konusu. Zamanı gelince partileri kendi adaylarını belirlerler, Her parti en iyi adayını bulur. Bütün partilerin adaylarına başarılar dilerim. Odunpazarı Belediyesi ile ilgili istedikleri her türlü bilgi ve belgeyi veririz. Biz şeffaf, net bir belediyecilik anlayışı ile hareket ediyoruz. Sayıştay’ın eleştirilerini size sunduk” diye konuştu. 

“Alnımız açık ve veremeyeceğimiz bir hesap yok”

Kurt şöyle devam etti;

Eskişehir'de TOKİ mağdurları isyan etti: Hakkımızı istiyoruz Eskişehir'de TOKİ mağdurları isyan etti: Hakkımızı istiyoruz

“20 yılda yapılanlarla 10 yılda yapılanları kıyaslamaya kalkarsak, belediye ile Devleti karşılaştırmaya kalkarsak biraz haksızlık yapmış olursunuz. Belediyenin bütçesini veren Devlet. Türkiye’deki tüm belediyeler Devlet bütçesinin yüzde 6’sını alıyoruz. Dolayısıyla bizim kıyaslanma ölçümüz budur biz buna rağmen iş üretiyoruz. Buna rağmen gelenden daha fazla yatırım yaparak Eskişehir’de iş yapmaya çalışıyoruz. Somut, mahallesinde görüyor vatandaş neyin yapıldığını, o yüzden sanal alemde olduydu olmadıydı, bazı ısmarlama yazarların dediği gibi şu başarılıydı, şu başarısızdı, işi sadece sanal alemde geziyor, Emek Mahallesi’ndeki vatandaş gözüyle görüyor, Büyükdere’de vatandaş gözüyle görüyor. Bizim alnımız açık ve veremeyeceğimiz bir hesap yok” 

“Bu yoksulluğu gösterir”

Kazım Kurt, ekonomik krize dikkat çekerek “Türkiye’de en büyük sorun ekonomik sıkıntıdır. İstediğiniz kadar büyük işler yaptık deyin, bir anket yaptırın Eskişehir’de üç sorun çıkıyor. Bir ekonomik sıkıntı, istihdam, ev kiralarının pahalılığı. Bunu 20 yılda çözemediyseniz, bundan sonraki dönemde ‘TOKİ’ye şunu yaptıracağız’ bunların tamamı hayal satmaktan öteye gitmedi. TOKİ mağdurlarının basın açıklamasında gördük. TOKİ ile yapılan sözleşmelerin niteliği bile belli değil. Bunlar Türkiye’nin somut gerçeği, tıpkı 2023 hayalleriniz gibi. 2023’te Türkiye nereye gelecekti nereye geldi. Dünyada kriz var… Dünyada kriz var, Dünyadaki faiz oranı yüzde 5, Türkiye’de yüzde 50, nasıl bir kriz, Dünyanın krizi böyle değil. Dünyada insanlar bir milletvekili Aşevi açsında orada kuyruğa girelim karnımızı doyuralım demiyor. Biz Odunpazarı Belediyesi Aşevi’nde 10 yıldır yapıyoruz bu işi. Geliyor insanlar yemeğini alıyor, gidiyor. Şimdi politik amaçlarla seçim öncesi bir milletvekilinin kanalıyla sizin partinizin insanlara yaptığı popülizm gösterisi.  Şunu da net olarak gösteriyor, o aşa ihtiyacı olan insanlar var, bu yokluğu gösterir. Bu yokluğun, yoksulluğun geldiği noktayı gösterir” dedi.