CHP’li meclis üyeleri imar affının sakıncalarına vurgu yaparken AK Parti Grup Başkan vekili Murat Özcan ise, vatandaşların belediyelerin hazırlıklarını merak ettiğini söyledi. Meclis toplantısında konuşan Özcan, “Maalesef 6 Şubat tarihimizde eşine rastlanmamış bir acıyı yaşadık. Zor bir dönemden geçiyoruz ülke olarak. Deprem ülkemizin bir gerçeği, şehirlerimizi buna hazır hale getirmemiz gerekir elbirliği ile. Vatandaş deprem konusunda hazırlıkların olması gerektiğini söylüyor. Vatandaşlarımızı uyarmak istiyorum, seçimler yaklaştı, hangi parti hangi aday olursa olsun, gündeminde deprem ve dönüşüm projeleri olmayan, depreme hazırlık olmayan, cebinde acil eylem planı olmayan hiçbir adaya ciddiyetle bakmasınlar. Biz işimize bakalım, önümüzdeki günlerde Eskişehir’imizi depreme sağlıklı bir şekilde nasıl hazır hale getirebiliriz bunun öneri ve projeleriyle ilgilenelim” dedi.  

“El birliği ile hareket edilmeli”

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ise “6 Şubat depremi ile ilgili bir yıldır yorum yapıyoruz, bir yıldır herkes konuşuyor. Ama tablo görüldü ki, enkaz hala duruyor. Çıkışın yolu belediyelere, yerel yönetimlere yüklenerek kurtulunacak bir yol değil.  Bu Devletin işi. Belediyeler sadece Devletin çıkardığı yasa ve yönetmelikleri uygulamakla yükümlü. Siz 8 kere imar affı çıkarırsanız belediyelerin yapacağı hiçbir şey yoktur.  Vatandaşı kandırmaktır, 50 yıldır yapılan budur. 1999’da çok büyük bir deprem oldu. 99’dan bu yana Türkiye halkı depreme karşı duyarlı ve hassas bir biçimde mücadele beklemektedir ama bu mücadele yapılmamıştır. 6 Şubat depremi de göstermiştir ki bilinen bölgelerde beklenen deprem olmuştur. Sonuç kaç canımızın yitirildiğini dahi tespit edemediler. Buradan kurtulmanın yolu elbirliği ile hareket etmektir” diye konuştu.

“Gelen projeler tamamen yanlış projeler olabilir”

Kazım Kurt şöyle devam etti;

“Önlem almalıyız, belediyeler olarak biz hassas bir biçimde duyarlı olmaya çalışıyoruz. Türkiye Mimar Mühendis Odaları Birliği ile yapmış olduğumuz vize sözleşmelerini hiçe sayarak, yok sayarak, bu denetimi yaptığınızı iddia edemezsiniz. İnşaat Mühendisleri Odası, Makine Mühendisleri Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası belediyelere gelen projeleri kamu adına oda adına denetlemediler. Onlar solcu, onlar oradan para kazanıyorlar mantığıyla baktığınız sürece gelen projeler tamamen yanlış projeler olabilir. Belediyelerin denetlemek yetkisi maalesef kısıtlı” 

Ahmet Ataç: Bana göre en iyi siyaset en iyi hizmettir Ahmet Ataç: Bana göre en iyi siyaset en iyi hizmettir

“Yapı stokunu tespit etmek için çalışıyoruz”

Eskişehir’de yapı stokunu tespit etmek için çaba içerisinde olduklarını ifade eden Kurt, “İnşaat Mühendisleri Odası ile protokol yapmış olmamız Sayıştay Müfettişleri tarafından eleştiriliyor. Kimle yapacağız, özel şirkete mi vereceğiz. Özel şirkete verip ticari kaygılarla her türlü denetimin dışlanmasına mı sebep olacağız? O odalar meslek adına denetim yapıyorlar. Elbette bedelini de alacaklar, bu doğal. İyilik yapmak istiyorsanız TMMOB’un proje denetimlerinde müdahil olmasını sağlayınız. Bir yıldır konteynırda kalan, bir yıldır çadırda kalan insanlarımızın olmadığını iddia edemezsiniz” şeklinde konuştu.