Eskişehir’de küçük çiftçiye bir destek daha Eskişehir’de küçük çiftçiye bir destek daha

AK Parti Eskişehir İl Başkanı Süleyman Reyhan’ın Odunpazarı ilçesinde bulunan hayvan barınağı ile açıklamaları ile ilgili olarak Kazım Kurt “Tamamen saçma, tamamen zorlama, tamamen yerel seçimde CHP ile AKP arasındaki sürtüşmeyi körükleme mantığıdır” cevabını verdi. 

Kurt “Süleyman Reyhan’a cevap verme gereği duymadım. Çünkü bilmiyor, işlediği konuyu bilmiyor. O nedenle önce ilgili müdürlerle görüşmeli olayın ne olduğunu anlamalı, ondan sonra konuşmalı. İktidar partisi eleştirmez, iktidar partisi yapar. Burada yapılan şey bizim 2005 yılında alınmış olan hayvan barınağı ruhsatımızın iptal edilmesidir. Gerekçe ise koku yaptığı, köylünün rahatsız olduğu çizgisinden hareket etmektedir. Tamamen saçma, tamamen zorlama, tamamen yerel seçimde CHP ile AKP arasındaki sürtüşmeyi körükleme mantığıdır. Sayın il başkanı da o mantıkta devam ediyor. Ben talihsiz bir açıklama olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Eskişehir’de yurt ihtiyacı oldukça yüksek”

Kredi Yurtlar Kurumu’nun mevcut durumu ile ilgili de konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kurt, “Genel olarak kredi yurtlar kurumunun öğrenciye bakışında bir sıkıntı var. Çünkü öğrenciyi müşteri gören bir zihniyetle eğitim sistemi oturmuş. Kredi Yurtlar Kurumu’nun pek çok birimi taşeronlaştığı için özelleştiği için temel amaç para kazanmak. Temel amaç para kazanmak olduğu zamanda sıkıntılar ortaya çıkıyor. Bu felsefeyi değiştirmek lazım. Eğitim, sağlık ve ulaşımın parasız olması gerektiğini savunanlardanım. Bu noktada Devletimizin bakış açısı değişmelidir. Ancak 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçim sonuçlarına göre 2028’e kadar bu böyle gidecek demektir. 2028’e kadar sistem ve insanlar dayanabilir mi onu bilmiyorum. Ama Kredi Yurtlar Kurumu Eskişehir’de sanıyorum 15-16 Bin yatak kapasiteli sahip bir noktaya geldi. Bu bile tamamen kiralama suretiyle gerçekleşene bir uygulama. Bunun değişmesinde yarar olduğunu düşünüyorum. 100 Bine yakın öğrencinin olduğu Eskişehir’de, yurt ihtiyacı oldukça yüksek. Bu sayı yüzde 10’larda, 15’lerde olan yatak yeterli değildir. Önce yatak sayısını çoğaltmak sonra da orayı yaşanabilir bir hale getirmek birinci görevdir” ifadelerini kullandı.

Özgür Özel’in şansının yüksek olduğunu düşünüyorum

Yaklaşan CHP Kurultayı ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Kurt, “Cumhuriyet Halk Partisi kuruluş özü itibariyle sosyal demokrat ve parti içi demokrasiyi önemseyen bir partidir. 4-5 Kasım’da yapılacak kurultaya gelinceye kadar mahalle delege seçimleri, ilçe kongreleri, il kongreleri yapıldı, tamamlandı. Abartıldığı ya da beklenildiği gibi öyle olaylar çıkmadı. Demokratik bir yarış ortamından sonra kazanan kaybeden kucaklaştı, yolumuza devam ediyoruz. Kurultay da aynı nitelikte olacaktır. Ben bir değişim beklentisi içerisindeyim. Umarım ve dilerim demokrasi kazanır. Özgür Özel’in şansının yüksek olduğunu düşünüyorum” dedi. 

“Sosyal yardıma muhtaç insan sayısı artıyor”

Kazım Kurt yaşanan ekonomik kriz konusunda ise “Odunpazarı Belediyesi’nin uyguladığı Halk Market Türkiye çapında örnek gösterilen bir uygulama ve hem normal yaşamdaki sayı hem de pandemi dönemindeki artan sayının üstüne yeni başvurular gelmeye başladı. Bu şu anlama geliyor, Eskişehir’de de ciddi anlamda bir ekonomik sıkıntı var. Bu sıkıntının çözüm noktası, çözüm yeri ne yazık ki belediye değil. Belediye sadece sosyal belediyecilik anlayışından kaynaklı yardımlaşma ve dayanışma örneği vermeye çalışıyor. İşin özü ve aslı Devletin anayasada yazılı sosyal Devlet olma görevini yerine getirememesidir. Ben yaşlılarımızın, çocuklarımızın, dezavantajlı grupların, yoksulların, açlık sınırı altında maaşla geçinmeye çalışanların tümünün sosyal yardıma muhtaç hale geldiğini düşünüyorum. Devletin resmi rakamlarına göre en düşük emekli maaşı 7 bin 500 lira. Ama açlık sınırı bunun iki katı, yoksulluk sınırı bunun 5 katı noktasında. Bu rakamları gördükten sonra her şey ortada. Hiç kimse kendini kandırmasın, Karnımız doyuyor olabilir belki ama yeterli gıdayı yeterli besini alamadığımız nettir. İnsanlarımız kültürel sosyal faaliyetlerin tamamını neredeyse belediyelerden sağlamaya çalışmaktadır” şeklinde konuştu.