Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, vatandaşlarla bir araya gelmeye devam ediyor. Ev ev, site site ziyaret eden, sık sık mahalle esnafları ile bir araya gelen Başkan Kurt, son olarak Orhangazi Mahallesi’nde bulunan Terrace Park Sitesi sakinleriyle buluştu. Mahalle sakinleri ile seçimden ekonomik krize birçok konuda sohbet eden Başkan Kurt, mahalle sakinlerinin taleplerini dinledi, fikir alışverişi yaptı. Başkan Kurt, hemşehrilerine ilgileri ve sohbetleri için teşekkür etti. 

Buluşmada konuşan Başkan Kurt, 10 yılda Odunpazarı’nda yaptıkları çalışmaları anlattı. 10 yıldır halkçı ve sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerini sergilediklerini belirten Başkan Kurt, tüm bunları yaparken tasarruf da ettiklerini söyledi. 

“Hizmetten değil ama harcamadan tasarruf ettik. Her işi kendimiz yaptık. Fen İşleri, Park ve Bahçeler ile Temizlik İşleri müdürlüğünde aracıları ortadan kaldırdık. Müteahhitti ortadan kaldırdığımız için kâr belediye kasasında kaldı. Odunpazarı Belediyesi'ni doğru idare ederek, doğru bir yere getirdik. Şu anda Odunpazarı Belediyesi, borcunu günü gününe ödeyen, liyakata önem veren bir belediye” dedi. 

“Belediyeyi devraldığımızda borcu bütçesinin üçte ikisi kadardı”

2014 yılında belediye başkanı olarak seçildiğinde Odunpazarı Belediyesi'nin bütçesinin 150 milyon lira olduğunu söyleyen Başkan Kurt, borcunun ise 130 milyon lira civarında olduğuna dikkat çekti. 

“Bütçesinin üçte ikisi kadar borcu olan bir belediyeyi aldık. Tüm araçlar kiralıktı. Tüm işleri müteahhitler kanalıyla yapılıyordu. Biz bütün araçları satın aldık. Belediyenin kirada olan bütün mülklerini boşalttık. Kendi mülkümüze dönüştürdük. Böylelikle de yatırım yapma şansımız oldu. Bize yasal olarak gelmesi gereken paranın dışında gelen bir para yok. Biz bu paraya kendi çabalarımızı ekleyerek belediyeyi artı bütçe haline dönüştürdük. Son dört yıldır hiç kredi kullanmadık” diyen Başkan Kurt, tasarruf ettikleri para ile de halk merkezleri, kreşler ve sosyal tesisler yaptıklarını dile getirdi. 

“Devlet 22 yılda 4 kreş yaptı biz 10 yılda 18 kreş yaptık”

Odunpazarı Belediyesi’nin kafe ve işletmelerinde vatandaşın çayı 3 liradan içtiğine dikkat çeken Başkan Kurt, ancak dışarıda içilen 1 bardak çayın 22 lira olduğunun altını çizdi. 

Eskişehir'de araç sahipleri dikkat! Yaz kış fark etmiyor Eskişehir'de araç sahipleri dikkat! Yaz kış fark etmiyor

“Bizim tesislerimizde 22 liraya 7 bardak çay içiliyor. Zarar etmiyoruz, ama kâr amacı da gütmüyoruz. Sosyal belediyecilikle bu işleri gerçekleştiriyoruz. Bizim kreşlerimizde kreş ücreti piyasanın üçte biri. Yaşlı Bakım Merkezimizde bakım ücreti, piyasanın dörtte biri. Bunların tamamını o artırdığımız, tasarruf ettiğimiz kaynaklarla gerçekleştiriyoruz. Ve düzgün bir belediyecilik yapıyoruz” diye konuştu. 

Odunpazarı’na 8’i tam zamanlı 16 kreş yaptıklarını kaydeden Başkan Kurt, 2 kreşin çalışmalarının ise devam ettiğini belirtti. 

Devletin eksik bıraktıklarını tamamladıklarını dile getiren Başkan Kurt, “AKP hükümeti yirmi iki yılda Eskişehir'e 4 tane kreş yaptı. Devlet, Eskişehir’e 4 tane kreş yapmış. Biz 8’i tam zamanlı 16 kreş yaptık, 2 kreşimizin inşaatı devam ediyor. Bitince kreş sayımız 18’e çıkacak. Ve bunları borçlanmadan yaptık, kredi kullanmadan yaptık” dedi. 

“Sosyal demokrat belediyeciliğin sürdürülmesi…”

Yeniden CHP’nin Odunpazarı Belediye Başkan Adayı olduğunu belirten Başkan Kurt, Odunpazarı’nda, Eskişehir’de yapacakları önemli işler olduğunu ifade etti. 

Büyükşehir Belediyesi’nde Ayşe Ünlüce’ye, Odunpazarı’nda kendisine, Tepebaşı’nda da Ahmet Ataç’a destek isteyen Başkan Kurt, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: 

“Eskişehir'i uyumlu bir kent halinde tutmanın yolu sosyal demokrat belediyeciliğin sürdürülmesidir. AKP’li belediye başkanları ‘Eskişehir'i AK Belediyecilikle tanıştıracağız’ diyor. Eskişehirliler aslında Odunpazarı'nda iki dönem AKP’li belediyeyle AK Belediyeciliği gördü. Bir dönemde Tepebaşı’nda denendi. Bunun yeniden denenmesinin bir anlamı yok.”

Başkan Kurt ile bir araya gelmekten duydukları memnuniyeti dile getiren Orhangazi Mahallesi sakinleri, Başkan Kurt’a Odunpazarı’nda hayata geçirdiği çalışmaları için teşekkür etti. Mahalle sakinleri, Başkan Kurt’a yerel seçimlerde başarılar diledi.