Odunpazarı Belediyesi, Eskişehir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yılı çeşitli etkinliklerle kutladı. Kutlamalar, Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesi’nde gerçekleşen sergi açılışı ile başladı. Osman Yaşar Tanaçan’ın arşivinde yer alan fotoğraflardan oluşan Eskişehir’den Ata’ya Saygı Fotoğraf Sergisi, Eskişehir’in kurtuluşunun 100’üncü yılına özel olarak düzenlendi. Sergi açılışına Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un yanı sıra Osman Yaşar Tanaçan, Doç. Dr. Feyyaz Bodur, Tanaçan’ın aile ve arkadaşlarının yanı sıra çok sayıda Eskişehirli katıldı. Eskişehir’den Ata’ya Saygı Fotoğraf Sergisi katılımcılardan tam puan aldı.

Odunpazarı Belediyesi, Eskişehir’den Ata’ya Saygı Fotoğraf Sergisi’nin ardından Hamamyolu Caddesi’nde bir kutlama etkinliği düzenledi. Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ile çok sayıda Eskişehirlinin katıldığı etkinlikler, Tiyatro Kim ve Odunpazarı Belediye Tiyatrosu oyuncularının Nazım Hikmet’in Kuva-i Milliye Destanı’ndan Kurtuluş Konulu şiirler okuması ile başladı. Dönem kıyafetleri giyen tiyatrocular, okudukları şiirler ile katılımcılara duygu dolu anlar yaşattı. Etkinlik, okunan şiirlerin ardından Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi Halk Dansları Ekibinin Zeybek gösterisi ile devam etti. Ardından da Panik Atak Müzik Grubu sahne aldı. Dinleyicilerine muhteşem bir konser veren Panik Atak, söylediği şarkı ve marşlarla dinleyicisini adeta mest etti. 

Kurt'tan İsmail Kahraman'a cevap 

Hamamyolu’ndaki kutlama etkinliğinde konuşan Başkan Kurt, konuşmasına “Eskişehir’imizin düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümü kutlu olsun” sözleri ile başladı. "Şehirlerin kurtuluş günleri kutlanmaz" diye açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Başkanvekili ve TBMM 27. Başkanı İsmail Kahraman'a tepki gösteren Başkan Kurt, “Düşmanın işgalinden kurtulmuş bir şehrin kurtuluş günü kutlanmazsa ne kutlanır? Şehirlerin kurtuluş günleri olur. Şehirlerin kurtuluş günlerini de o şehirde yaşayan halk, coşku ile kutlar. Sokakta, salonda, stadyumda kutlar. Biz de bugün, bu düşüncemizi birlikte haykıralım istedik” dedi. Kurtuluş Savaşı’nın dünyada parmakla gösterilen ender bağımsızlık savaşlarından biri olduğunu vurgulayan Başkan Kurt, Kurtuluş Savaşı’nın iyi öğrenilmesi gerektiğini kaydetti. Başkan Kurt, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “Kurtuluş Savaşı’nda Eskişehir’in ve Eskişehirlilerin rolünü Mustafa Kemal Atatürk şöyle anlatmıştır; ‘Eskişehir’i ve Eskişehirlileri çok iyi tanırım.’ Bu bize yeter. Mustafa Kemal Atatürk’ün Eskişehir’i ve Eskişehirlileri biliyor olması bizim için yeterlidir. Türkiye’de 100yıl önce atalarımız bu mücadeleyi vermeselerdi, şu anda pek çoğumuzun adı başka olurdu. O nedenle bizi kurtaran, Cumhuriyet’i kuran Atatürk ve silah arkadaşlarına minnet borcumuzu, 100 yıl sonra da olsa, tekrarlıyoruz. Onların önünde saygı ile eğiliyorum. Eskişehir’imizin kurtuluşunun 100’üncü yılı kutlu olsun.”