İzmir Büyükşehir heyetinden Büyükerşen'e proje ziyareti İzmir Büyükşehir heyetinden Büyükerşen'e proje ziyareti

Mesajına “19 Eylül 1921, TBMM tarafından Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasının ardından Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Mareşal’ rütbesi ve ‘Gazi’ unvanının verildiği tarihi bir gündür” sözleri ile başlayan Başkan Kurt, bu nedenle 19 Eylül tarihinin Gaziler Günü olarak kutlandığını belirtti. 

Başkan Kurt mesajına şu sözlerle devam etti: 

“Tüm şehitlerimizin hatıralarına duyduğumuz saygı, gazilerimize ve ailelerine sahip çıkma görev ve sorumluluğumuz artarak devam etmelidir.  Ülkemizin bağımsızlığı ve bütünlüğü için savaşan gazilerimiz, ne yazık ki günümüzde birçok sorun ile mücadele etmek zorunda bırakılmıştır. Gazilerimize, bu saygın unvana yakışır bir yaşam sunulması, sosyal haklarının verilmesi ve tüm gazilerimizin eşit haklardan yararlanması devletin asli görevidir.

Gazilerimiz, egemenliğimizin, bağımsızlığımızın, milli birlik ve beraberliğimizin, Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin onurlu birer sembolleridir. Onların gösterdiği fedakârlık ve kahramanlıklar, hafızalarımızdan asla silinmeyecektir. 

Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, vatan sevgisinin sembolleri olan şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi şükranla anıyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”