23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye’nin aydınlık geleceği çocuklara emaneti olduğunu vurgulayan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın dünyada çocuklara armağan edilen barışın ve kardeşliğin simgesi olan ilk ve tek bayram olduğunun altını çizdi. 

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) asli görevinin, demokratik, laik, sosyal hukuk devletini geliştirmek olduğunu dile getiren Başkan Kurt, milletin vekaletini taşıyan TBMM’nin bu topraklarda özgür ve bağımsız yaşama iradesinin de sembolü olduğunu kaydetti. 

Eskişehir’de Melih Savaş vefatının üçüncü yılında anıldı Eskişehir’de Melih Savaş vefatının üçüncü yılında anıldı

23 Nisan 1920'de kurulan Meclis ile Türk Milleti’nin bu topraklarda esaretin asla kabul edilmeyeceğini bütün dünyaya gösterdiğini söyleyen Başkan Kurt, mesajına şu sözlerle devam etti;

“Bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı, egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğu ilan edildiği ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı büyük bir coşku ve gururla kutluyoruz. Bu özel gün, milli iradenin en güçlü ifadesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının yıl dönümü olarak, demokrasimizin de temel taşlarından biridir.

23 Nisan, sadece Türkiye için değil, dünya çocukları için de barış ve kardeşlik mesajlarıyla yankılanan bir bayramdır. Bu vesileyle, tüm dünya çocuklarının huzur, sağlık ve başarı dolu bir yaşam sürmelerini diliyorum. Onların neşesi, bugünümüzü aydınlatırken, geleceğimizin de umudu olmaya devam edecektir. Odunpazarı’nda yaşayan her bir birey olarak, çocuklarımıza daha iyi bir dünya bırakma sorumluluğumuzun bilinciyle hareket ediyoruz. Eğitimden, sanata, spordan, sosyal aktivitelere kadar birçok alanda çocuklarımıza sunduğumuz imkânlarla onların en iyi şekilde gelişimini desteklemeyi amaçlıyoruz. Çocuklarımızın her biri, bu toprakların geleceğinin mimarıdır. 

Bu duygu ve düşüncelerle, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 104. yıl dönümünde, başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu toprakları bizlere vatan kılan tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve minnetle anıyor; tüm çocuklarımızın ve vatandaşlarımızın bayramını kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum. ‘Yaşasın milletin egemenliği’, ‘Yaşasın Cumhuriyet.’”