Odunpazarı Belediyesi eylül ayı olağan meclis toplantısında gündem şehrin kreş ihtiyacı oldu. Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tepki gösterdi. Kurt ayrıca AK Parti Grup Başkan Vekili Murat Özcan’ın kreş sayısı eleştirilerine de cevap verdi.

Meclis toplantısında konuşan Kazım Kurt “Şöyle bir değerlendirmeyi kabul etmemiz mümkün değil. Sanki Milli Eğitim sorumlusu Odunpazarı Belediyesi gibi biz birtakım şeylerle suçlanmaya çalışılıyoruz. Bu doğru bir mantık değil. Sanki kreş açmak sadece Odunpazarı Belediyesi’nin görevi, devletin böyle bir sorumluluğu yok, Milli Eğitim’in böyle bir derdi yok, bize hesap soruyorsunuz. Biz elimizi taşın altına koyuyoruz. Biz bunu çözmeye çalışıyoruz ve dikkat çektik. Takır takır kreş tartışıyorsunuz, eliniz mecbur tartışacaksınız, çünkü kreş ihtiyacı olan çocuk sayısı Odunpazarı’nda 40 bin civarında. 40 bin civarında çocuğa kreşi yapmak, devletin boynunun borcudur” dedi. 

Odunpazarı Belediyesi zabıtası mı denetleyecek?

Başkan Kurt şöyle devam etti;

“İş adamlarına bu kreşi yaptırmak devletin boynunun borcudur. Ama ne yazık ki ne bu konuda bir adım atıyorsunuz, ne de bu kreşi yapmayan iş adamlarına denetim getiriyorsunuz. Kanun çıkmış 150’den fazla personeli olan işyerinde kreş yapmak zorunludur. Neden yok? Odunpazarı Belediyesi Zabıtası mı denetleyecek bunu. Bunu denetleyecek olan mekanizmayı bulun. İhtiyacın boyutunu anlamanız için söylüyorum Osmangazi Kreşimizde 101 kişi yedekte bekliyor şu anda” diye konuştu. 

Tekirdağ’da Büyükerşen izleri: Belediye başkanı açıkladı Tekirdağ’da Büyükerşen izleri: Belediye başkanı açıkladı

“Beni konuşturursanız mahcup olursunuz”

Kazım Kurt açıklamasına şu şekilde devam etti;

“Öyle bir Milli Eğitim politikanız var ki, Sayın Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt dışında hiçbir Milli Eğitim Müdürü bize yaklaşmadı. Hakan Bey’in görev yaptığı dönemde de bütün sorunları çözdük. Ama diğerleri ya selam vermez ya fotoğraf çektirmez ya gelmez ya eyvallah etmez ya da başka türlü işlere bakar. ETİ Sosyal Bilimler, Osmangazi Ortaokulu ve oradaki lise ile ilgili alanda, beni konuşturursanız mahcup olursunuz. Siz misiniz sorumlusu bilemem ama o plan yapılmış, kesinleşmiş bitmiş, orada yapılan binaların yarısı kaçak. Siz olmayabilirsiniz sorumlusu, ama devlettir. Devlet oraya kaçak yapmış lojmanları, okulları ruhsatı yok, iskanı yok”