Seçim İletişim Merkezi açılışında başkanlar ve Ünlüce’nin yanı sıra CHP Eskişehir İl Başkanı Talat Yalaz, CHP’nin Eskişehir Milletvekilleri Utku Çakırözer, Jale Nur Süllü, İbrahim Arslan  ve CHP Odunpazarı İlçe Başkanı Rahmi Çınar da yer aldı. Ellerinde Türk bayrağı bulunan insanlar, Seçim İletişim Ofisinin bulunduğu Kemal Zeytinoğlu Caddesi’ni doldurdu. Büyük bir coşkunun hakim olduğu alana Başkan Kurt, vatandaşların alkışları ve halkçı başkan sloganları ile geldi. Kitle, Büyükerşen, Ataç, Ünlüce’yi büyük bir heyecanla karşıladı.

Belediyeciliği en iyi şekilde yapan kadro görevine devam etmek istiyor

“Eskişehir'de belediyeciliği en iyi şekilde yapan ve bunu da bütün Türkiye'ye kanıtlayan bir kadroyuz. Bu kadro 31 Mart'tan sonra da görevine devam etmek istiyor” sözleri ile konuşmasına başlayan Başkan Kurt, kendinden önceki dönem ile 10 yılda Odunpazarı’nda yaptıkları çalışmaları kıyasladı. “Hani hizmet hizmet diyorlar ya şu anda şu arkada gördüğünüz Külliye Odunpazarı Belediyesi’nin elinden alınmak üzereydi. Vermedik, direndik ve aldık. Şimdi orada Lületaşı Müzesi, Osman Yaşar Tanaçan Fotoğraf Müzesi, Ahşap Eserler Müzesi var. Orada kültür var, sanat var. Ve hizmet var. Külliyenin tümüne biz bakıyoruz. Tümünün masrafını, bakımını biz üstlendik, biz yürütüyoruz. Odunpazarı'nda Hicri Sezen Parkı var. O parkın düzenlemesini yaptık” diyen Başkan Kurt, Tarihi Bölgeye Devrim Erbil Müzesi’ni, Doğan Avcıoğlu Kütüphanesi’ni, Ataol Behramoğlu Kitaplığı ve Edebiyat Müzesi'ni, Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi'ni, Atatürk'le Bir Gün Müzesi'ni yaptıklarını anlattı. Başkan Kurt, yakında bir tane daha tarihi konağı restore ederek müzeye dönüştüreceklerini söyledi. “Konakları Türk dünyasının parasıyla yaptılar burada. Eşe dosta peşkeş çektiler. Hatta Yağcızade Konağını sattılar. Biz parasını verdik, geri aldık. Odunpazarı Tarihi Bölge,Eskişehir'in en önemli turizm merkezi burası oldu mu? Oldu. Nasıl oldu? Abacı Konakları yapıldı. Ondan sonra Odunpazarı gelişti, sonra Eskişehir'e turist gelmeye başladı. Dolayısıyla biz bunları yaptık ama bunun karşısında ne oldu? Külliyenin karşısında. Eskişehir'in en önemli firmalarından birinin adını kullanarak bir Eti Göç Müzesi’ni yaptılar. On yıldır bir müze bitirilemez mi, hala yarım” diyen Başkan Kurt, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Türk Dünyası Vakfının parasının hesabını veremediler. Veremezler çünkü Türk Dünyası Vakfının kaç lira Eskişehir'den toplayıp götürdüğünü kimse bilmiyor. Şimdi, Nabi Avcı ile beraber vakıf da İstanbul'a gitti. Nereye, neden gitti? Hani Eskişehir Vakfı'ydı? Hani Eskişehir'e hizmet için gelmişlerdi. Bunların hizmet anlayışı bu.”

“İşimiz gücümüz Odunpazarı, Eskişehir”

İktidarın yoksul çocuklarının okumasını istemediğini ifade eden Başkan Kurt, Emek Mahallesi’nde bu nedenle lise olmadığını belirtti. “Gariban çocukları okuyup da başımıza bela olmasın diyorlar. Biz ne yapıyoruz? Tersine o çocukların okuması için kurslar açıyoruz. O çocukların okuması için atölyeler kuruyoruz ve onların iyi okullara girmesini sağlamaya çalışıyoruz. Hizmet budur. Devletin yapması gereken işi belediyeler yapıyorsa bu devletin ayıbı olduğu kadar belediyelerin de güçlü olduğunu gösterir. Çünkü Eskişehir'deki belediye kendi kendine yeten bir mantıkla yönetiliyor. İktidara ihtiyacımız yok. Biz kendi kaynağımızı kendimiz yaratırız. Kaynağımızı yaratırız diyorum, çünkü bunu yaptık. Çok zor bir şey değil. Tasarruf ettik, yandaşa bir şeyleri peşkeş çekmedik. Biz aracıyı çıkardık, müteahhidi çıkardık. en az yüzde yirmi olan müteahhit karı Odunpazarı Belediyesi'nin kasasında kalıyor. Onunla da tıkır tıkır işlerimizi yürütüyoruz. Ne diyor sloganımız? İşimiz gücümüz Odunpazarı. İşimiz gücümüz belediyecilik. İşimiz gücümüz Eskişehir. Sizin desteklerinizle 31 Mart'tan sonra da devam edeceğiz”

Kazım Başkan, ben ve Ayşe Ünlüce hep beraber sizlerin oyuyla iktidara geleceğiz

Çocukluğunun Odunpazarı’nda Yukarı Mahalle’de geçtiğini söyleyen Ahmet Ataç, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “1999 yılında sevgili hocamla beraber belediye başkanı olduk. Aşağı yukarı 2011’e kadar DSP'de ondan sonra baba ocağına döndük. Benim Cumhuriyet Halk Partisi'ne kaydım 1971’dir. Ondan sonra Cumhuriyet Halk Partisi'yle devam ettik. Bu hükümet 22 yıldır iktidarda. Biz hocamla, Kazım Başkanla beraber 23 yıldır iktidardayız. 22 yılda bunlar ülkeyi ne hale getirdiler? Hepimiz bu ülkede yaşıyoruz, bu ülkenin zorluklarını çekiyoruz. Ama 23 yılda biz belediye başkanları Eskişehir'i geliştirerek ne hale getirdik? Bugün bütün dünya Eskişehir'i gösteriyor sevgili dostlar. Cumhurbaşkanı Hatay'da ne dedi? Merkezi yönetimle yerel yönetim el ele vermezse hiçbir şey alamazsınız dedi. Sonra da oy vermeyenlere doğal gaz yok dedi. Arkadaşlar bir Cumhurbaşkanı bunu söyler mi? Söylememesi lazım. Onlar ülkeyi ne hale getirdi, Eskişehir ne halde? Sevgili dostlar, ben 20 yıldır Tepebaşı'ndayım. Her seçimde oyum yükselerek bugünlere kadar geldim. Beşinci kez adayım. İnşallah Kazım Başkan, ben ve Ayşe Ünlüce hep beraber sizlerin oyuyla iktidara geleceğiz.”

CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Av. Ayşe Ünlüce, coşkulu karşılama karşısında “Odunpazarı kararını vermiş zaten, bu ne güzel bir karşılama. Eğer aranızda Tepebaşı’nda oturup ve orada oy kullanacak vatandaşlarımız var ise onlar da eminim Ahmet Ataç diyecekler” dedi.

Odunpazarı Eskişehir’in kalbi olacak

Odunpazarı Bölgesinin son on yılda çok büyük gelişme gösterdiğini söyleyen Ayşe Ünlüce, “Benimle yaşıt ya da daha ileri yaşlarda olanlar Odunpazarı’nın eski halini bilirler. Odunpazarı bambaşka yerlere ulaştı. Bunu 25 yıl önce hayal bile edemezdik. Burada ufak ufak kıpırdanmalar başladı. Sonra hızla Odunpazarı tabelası oldu, büyükşehir evleri ve müzeler yapılmaya başlandı derken ödüllü müzemiz olan Odunpazarı Modern Müzemiz yapıldı ve Eskişehir’e hediye edildi. Sanat Sokağı açılacak ve Odunpazarı Eskişehir’in kalbi olacak” diye konuştu.

Eskişehir’den mesaj vereceğiz

31 Mart yerel seçimlerinde vatandaşların verdikleri oyla mesaj vereceğini söyleyen Ayşe Ünlüce, “Bugün emekliler mutsuz, ev kadınları mutsuz, asgari ücretle geçinenler mutsuz, böyle bir Türkiye karşısında bu mutsuzluk bitsin ve Eskişehir Türkiye’ye umut olsun diyorum.  Biz eğer bu umudu burada yükseltmezsek Atatürk’e karşı ödevimizi yapmamış, Cumhuriyet’e karşı sorumluluğumuzu yerine getirmemiş oluruz. Biz buradan Ankara’ya mesaj vereceğiz” diye konuştu.

Eskişehir’in lezzetine turistlerden talep patlaması Eskişehir’in lezzetine turistlerden talep patlaması

“Herkes Eskişehir'de yaşamak istiyor”

25 yıldır Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığını belirten Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, kendisine oy verenleri pişman etmeyecek hizmetler yaptığını ifade etti. “1999’da göreve geldiğimizde 420 bin olan Eskişehir'in nüfusu, bugün dokuz yüz seksen bin kişiden ibaret. Herkes Eskişehir'de yaşamak istiyor. Herkes Eskişehir'e göç etmek istiyor. Kültür, sanat aklınıza hangi konu geliyorsa bu şehirde yaşayan insanlar için neler yapılması lazım geliyorsa hepsine sahipsiniz” diyen Büyükerşen, Eskişehirlilerden Odunpazarı’nda Kazım Kurt, Tepebaşı’nda Ahmet Ataç, Büyükşehir’de de Ayşe Ünlüce için destek istedi.

 “Vatandaş 31 Mart’ta iktidara sarı kart gösterecek”

Açlık ve yoksulluk sınırının tekrar güncellendiğini belirten CHP Eskişehir İl Başkanı Talat Yalaz, açlık sınırının 23 bin lira olarak açıklandığına dikkat çekti. “Açlık sınırı ne demek? Açlık sınırı 23 bin liranın altında bir geliri olan kişinin aç olması demek. Emekli kaç para maaş alıyor? Yarısından daha az. Yoksulluk sınırı kaç para olmuş biliyor musunuz? 60 bin lira. Asgari ücret ne kadar? On yedi bin lira alan iki kişi olsa dahi aç. Yoksulluk sınırının yarısı kadar ediyor” diyen Yalaz, insanlar artık bu ülkede insanca yaşayabilecek durumda olmadığını dile getirdi. İşsizliğin yüzde 30’a dayandığına dikkat çeken Yalaz, “İyi şekilde yönetilmiyoruz. Ülkeyi yönetemeyenler, belediyeyi yönetebilir mi? Hayır” diye konuştu. 31 Mart’ta vatandaşların iktidara sarı kart göstereceğini kaydeden Yalaz, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “İktidar kendine bir çeki düzen verecek. Çeki düzen verecek ki bir daha şehitlerimize kelle demeyecek. 182 milyar dolar nerede dediğimiz zaman kulağının üstüne yatmayacak. Bir vatandaşımız karşısına geçip anamızı ağlattın dediği zaman ananı da al git diyemeyecek. Anayasayı tanımıyorum demeyecek. Kendisine gelecek, kendisine bir çeki düzen verecek. Biz bu şehri ranta karşı yıllarca koruduk ve hep birlikte yine koruyacağız. Yapmamız gereken şey, bu coşkuyu, bu isteği, bu azmi, bu şehrin sokaklarına, mahallelerine, caddelerine ve hanelerine yaymak.”

Konuşmaların ardından Odunpazarı Seçim İletişim Merkezi’nin açılışı yapıldı.