CHP’nin Ankara’da iki gün sürecek 38’inci olağan kurultayında açıklamalar yapan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu. 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ‘değişim’ çıkışından sonra Kazım Kurt, değişim isteyen ikinci belediye başkanı olarak gündeme oturmuştu. Başkan Kurt kurultayda değişim talebini yineledi. 

Ümit Özdağ Eskişehir adaylarını açıkladı Ümit Özdağ Eskişehir adaylarını açıkladı

Kurt şu açıklamalarda bulundu; 

“Bu kurultay herkesin söylediği gibi değişim vaad etmeli. Vatandaşın AK Parti'den beklentilerini bulamaması karşısında Cumhuriyet Halk Partisi'nin net bir muhalefeti ortaya koyması gerekiyor. Kurultayda öyle bir kadro yaratmalıdır. Bu kurultay sıfırdan başlayarak örnek bir muhalefeti oluşturmaldır. Böyle sonuç çıkarmalıdır. 

Cumhuriyet Halk Partisi kurultay yapıyor. Tüzük tartışalım diyor. Program tartışalım diyor. O zaman biz de muhalefet yaptık değişim istedik diye Cumhuriyet Halk Partisi'nde suçlanamayız. Suçlanmak doğru bir iş olmaz. Partililerimizin büyük bölümü özellikle Eskişehir'de çok doğru söylediğimizi doğru yerde durduğumuzu vurguladı. Sokaktaki halk zaten 15 yıldır bir sonuç alamadığı için bir arayış içerisinde. Cumhuriyet Halk Partisi'nden olan büyük beklentinin sözcüsü oldum ben. O nedenle bir sıkıntı söz konusu olmaz”

CHP Kurultayı'nda konuşan Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Bay Kemal'in yol arkadaşı olmak için vefalı olacaksın, Bay Kemal'i arkadan hançerlemeyeceksin" sözlerine de cevap veren Kazım Kurt şu ifadeleri kullandı;

“Şimdi genel başkan hepimizin genel başkanıdır. Genel başkana hepimiz saygı gösteriyoruz. Genel başkan da konuşmasında üslubunu bütün partiyi kucaklayacak biçimde yapmalıydı. Yani kim kime hançer soktu? Bunu herhalde açıklamak, onun bileceği iştir. Tabana hitap etmeye çalışan bir popülist konuşma olarak değerlendirdim. Çünkü o hançerin ne olduğu konusunda Sayın Dursun Bulut çok farklı şeyler söyledi. Dolayısıyla biz parti olarak yediğimiz hançerlerin hesabını kimden soracağız bakalım”