Eskişehir’de 1975’te açtığı buzdolabı fabrikası ve 1977’de faaliyete geçirdiği kompresör işletmesi ile binlerce kişiyi istihdam eden Koç Grubu yönetimindeki Arçelik için flaş karar imza atılıyor. Arçelik kurumsal markasında değişime gidiyor.

Eskişehir’de toplu ulaşımda yeni dönem Eskişehir’de toplu ulaşımda yeni dönem

Şirket, globalleşme stratejisi kapsamında yeni bir karar alarak kurumsal markasını değiştireceğini duyurdu. Şirket, bundan sonra Türkiye dahil olmak üzere tüm coğrafyalardaki kurumsal markasını Beko olarak kullanacak. 

KAP’a yapılan açıklamada, bu değişimin tüm dünyadaki çalışanları ve operasyonları ortak bir çatı altında birleştirmeyi hedeflediği ifade edildi. Ayrıca yurt dışındaki bağlı ortaklıkların da Beko kurumsal markasını içerecek şekilde değiştirileceği belirtildi. Türkiye'deki faaliyetler ise Arçelik Pazarlama A.Ş. aracılığıyla sürdürülecek ve tüm markalar (Arçelik, Beko, Grundig, Altus, Leisure) bu şirket çatısı altında yer alacak. 

Arçelik şu anda sahibi olduğu veya sınırlı marka kullanım hakkına sahip olduğu 22 ürün markasıyla küresel olarak faaliyet gösteriyor. 

Arçelik’in tarihçesi 

Arçelik, 1955 yılında Vehbi Koç tarafından kurulmuştur. Ancak şirketin beyaz eşya sektöründeki yolculuğu 1935'li yıllara kadar dayanmaktadır. Vehbi Koç, o dönemlerde beyaz eşya sektörüne yatırım yapmak için fırsat aramış ancak hiçbir yerli veya yabancı yatırımcı bulamamıştır. Bununla birlikte, 1946 yılında Koç, Amerika'ya giderek General Electric şirketiyle Türkiye'nin ilk ampul fabrikasını kurma anlaşması imzalamıştır. Bu ortak girişim ile Arçelik, hem Türkiye'yi yerli ışıkla aydınlatmış hem de yeni ortaklıklara öncülük etmiştir. Ardından General Electric ile yakalanan sinerji, Vehbi Koç'un beyaz eşya sektörüne olan umutlarını artırmış ve 1955 yılında Arçelik Sütlüce'de kurulmuştur. Arçelik, o dönemde beyaz eşya üretimine buzdolaplarıyla başlamış ve büyük ilgi görmüştür. Daha sonra şirket, Türkiye'de beyaz eşya ve elektrikli ev aletleri sektörünün temel oyuncularından biri haline gelmiştir.

Arçelik'in ürün yelpazesi zamanla genişlemiş ve yeni ürünlerle pazara giriş yapmıştır. İlk çamaşır makinesi olan Ç-1, Arçelik tarafından 1959 yılında piyasaya sürülmüş ve Beko Ticaret tarafından pazarlanmıştır. Aynı dönemde Arçelik markalı soba, çamaşır makinesi ve buzdolapları için Faal Ajans tarafından ilanlar hazırlanmıştır. Bu ilanlarda ürünlerin her detayı anlatılmış ve nasıl kullanılması gerektiği açıklanmıştır. Şirket, talebin artmasıyla birlikte fabrikasını genişleterek Çayırova'ya taşınmış ve üretim kapasitesini arttırmıştır. Eskişehir'de buzdolabı, İzmir'de elektrikli süpürge, Ankara'da bulaşık makinesi üretim tesisleri açılmıştır.

Günümüzde Arçelik, dünya çapında 10 markasıyla (Arçelik, Beko, Grundig, Blomberg, Elektrabregenz, Arctic, Leisure, Flavel, Defy ve Altus) 145 ülkede faaliyet göstermektedir.