Sağlık-Sen Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in memur maaş zamları ile ilgili açıklamasına tepki gösterdi. Bakanın istenen rakama ‘saçma’ demesini eleştiren Köksal, “Çok talihsiz bir açıklama olmuş sayın bakanım. Artık cebinizde 5 TL taşımaya gerek kalmadı, çünkü o paraya bir çay bile içilmiyor” dedi.

Kamuda kiracı olan Aile Hekimlerinin bulunduğu binanın kira sözleşmelerine yüzde70 zam yapıldığını ifade eden Köksal, “Asgari ücrete gelen zamla en düşük memur maaşı eşitlendi bunun neresi övünülecek bir durum? İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Balıkesir gibi büyükşehirlerde kiralar 10 bin TL'den başlıyor Sayın Bakanım artık kimse büyük illere memur olmak istemiyor. Enflasyonu size göre meşhur TÜİK hesaplıyor ama çarşı pazar aynı sözü söylemiyor. Tatlı cümleler kurmak değil gerçekler üzerinden bize zam yapın biz ona razıyız” dedi.

Eskişehir Sanayi Odası Almanya'dan vize desteği istedi Eskişehir Sanayi Odası Almanya'dan vize desteği istedi

Köksal açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Son bir yılda hayat yüzde 250 pahalandı sayın bakanım. Eskişehir ve Diş Sağlığı Hastanesinde bu ay 30 yıllık bir memur 9 bin 500 TL maaş aldı. Memurlar en çok kazanan kuyumcudan daha fazla vergi veriyor bilmem rakamlar ne diyor bir bakın. Sağlık çalışanı 38 TL giyim yardımı alıyor bu paraya çorap alınmıyor bir hemşire forması en uygunu 500 TL oldu Sayın Bakanım. Bir bardak çay 2 TL idi 8 TL oldu. Bir simit 1,5 TL'ydi 5 TL oldu. 2 bin TL ev kirası ödeyen kiracının durumu şimdi 6 bin TL oldu. İlkokula çocuğu giden bilir tost 5 TL idi şimdi 14 TL oldu. 2022'de 250 TL elektrik gelen eve 600 TL elektrik geliyor. 400 TL doğalgaz gelen eve kısık derecede bin 400 TL geliyor. Bütün alkışlar size gelsin sayın bakanım. 'Saçma' diyerek çok talihsiz bir açıklama olmuş. Artık cebinizde 5 TL taşımaya gerek kalmadı sayın bakanım. Çünkü o paraya bir çay bile içilmiyor. Yorumsuz"