Eskişehir’de konut satışları dibe vurdu Eskişehir’de konut satışları dibe vurdu

Emlakçılar Odası Başkanı Gazi Çelik, yaz sezonunun gelmesine rağmen emlak piyasasının canlanmadığını ifade ederek, “Yaz sezonunun gelmesiyle birlikte aslında inşaat sezonu açıldı. Ancak inşaat maliyetleri arttığı için satışlar durgun. Altına dövize gelen yükselişler inşaat maliyetlerini artırıyor otomatik olarak. İnsanlar sıcak paraya ulaşamıyorlar. 4’den aşağıya konut kredi faizi yok” dedi.

İnsanların bu taksitleri ödemesi mümkün değil

Çelik, konut fiyatlarına değindiği açıklamasında, “Şu anda oturulacak evler Eskişehir’de 3 milyondan başlıyor. İnsanların bu taksitleri ödemesi mümkün değil. Bu taksitleri ödeyebilmeleri için sanayici olması gerekir, yani yüksek gelirlerinin olması gerekir. 10 gün önce bir hesap yaptık bir banka ile 200 bin lira çeken birisi 24 ayda 700 bin liraya ulaşıyor. Kredinin geriye dönüşü bu şekilde” 

Kavgalar da arttı

“Dar gelirlinin şimdiden sonra ev alması hayal oldu” diyen Çelik, “İnsanlar kredi çekemiyor, sıcak paraya ulaşamıyor. Faizler çok yüksek kredi alamıyorlar, hayat pahalılığından dolayı geçim sıkıntısı yaşıyorlar. Kavgalar dövüşler artıyor. Kiralar nedeniyle intiharlar da, kavgalar da arttı. Enflasyon yüksekliğinden oldu bunlar. Bizim sektörde istikrar olmazsa olmaz. İnsanlar yatırımını istikrar olursa yapıyor.”

Kiralık ev var ancak fiyatlar yüksek

Eskişehir’de kiralık ev fiyatlarının yüksek olduğunu ifade eden Çelik, “Kiralık ev bulunuyor ama asgari ücrete göre çok yüksek rakamlar. 8-9 TL’den aşağıya doğru düzgün oturulacak ev yok. 5-6 bine çok kenar semtlerde kiralık evler a-var ama onlar da taşıt kullanacak yine masraf. Orta halli insanların oturacağı evler de 20 bin lira. 30 bin isteyenler var. Yani kiralık ev bulmak da sıkıntı yok ancak fiyatlar pahalı. Çocukların okul masrafları var bu insanların, elektrik, doğalgaz, gıda masrafları var. İnsanlar artık zor geçiniyor. Çalışan insanlar çocuklarını annelerine babalarına bırakıyorlar, bakıcı masrafı olmaması için” 

Yeni maliyetle yapılan konutların fiyatlarını görmedik bile…

Ev almak isteyenlere tavsiyelerde de bulunan Çelik, “Ev almak isteyenlere, eğer imkanları varsa gayrimenkule yatırım yapmalarını tavsiye ederim. Aslında bu durağan, herkesin ev almadığı dönemde, yatırım yapmak iyi bir dönemdir. Yeni maliyetle üretilen gayrimenkuller yeni fiyatlarla piyasaya çıkmadı bile. Bu konutlar temelli ulaşılamaz bir hale gelecek. Şu anda gördüğüm kadarıyla. Şu anda piyasalarımız hiç iyi değil. Bizler ev almak isteyenlere elimizden gelen imkanları gösteriyoruz.

Ayağınızı yorganınıza göre uzatın

Çelik şöyle devam etti, “Yatırım yapmak isteyenlerin ayaklarını yorganlarına göre uzatarak yatırım yapmaları da çok önemli. Hesap kitap yapmadan kredi çekerlerse sonradan ödeme güçlük çekip ailevi sıkıntılar çekebilirler. İnşallah bir gün bu sıkıntılar bitecek. İnsanlar bu hayat şartları bu kira fiyatlarını kaldıramazlar. Esnafın da işi çok durgun. Bu masraf giderleri insanları artık zor durumda bıraktı. Bizim sektörümüzde de işini bırakanlar var. Şartların ağrı geldiğini belirterek işini bırakan meslektaşlarımız var maalesef” şeklinde konuştu.