Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru, Odunpazarı Belediyesi Kırsal Kalkınma Müdürü Mahmut İzzet Erol, Odunpazarı Belediyesi Muhtarlar Birimi Sorumlusu Emine Kırmızıgül, muhtarlar, oda temsilcileri ve beraberindeki heyet ile İl Tarım Müdürü Ender Muhammed Gümüş ile müdürlüğün Sazova kampüsündeki ek hizmet binasında bir araya geldi.

Kumru, kırsaldaki sorunların önüne geçilmesi gerektiğini dile getirerek "Türkiye’de tarımın gayri safi yurtiçi hâsıladan aldığı payın giderek azalması, gelir dağılımındaki dengesizlikler ve kırsal ile kent arasındaki sosyo-ekonomik kalkınma farklılıkları yoğun bir biçimde kırsal alandan kente göçün yaşanmasına neden olmaktadır" dedi.

Türkiye’nin içinde bulunduğu genel sosyo-ekonomik durum ve kırsal alanda yaşanan sorunlar ile kırsal alandan kente göçlerin getirdiği sorunların çözülmesi gerektiğini ifaden eden İsmail Kumru, Eskişehir'de verimli tarım alanlarının yerleşime açılmasının topraklarımızın en önemli sorunları olduğunu, yasada gerekli koşullar oluşmadığında ve izin belgesi alınmadığı durumlarda tarlaya ev yapılamaz ibaresinin olduğunu fakat günümüzde hemen hemen her tarım arazisine sahip olan kişiler izin almaksızın koteyner yada prefabrik ev yapmakta olduğunu kaydetti.

Bu sorunla ilgili çalışmaların olup olmadığını soran Kumru, hobi bahçelerinin giderek çoğalmasının topraklarda verimsizliğe ve görüntü kirliliğine yol açtığını söyledi.

Eskişehir İl Tarım Müdürü Ender Muhammed Gümüş ise, Tarım Ve Orman Bakanlığının çiftçilere, gençlere ve kadınlara verdiği istihdam desteğini dile getirerek kentte üretmek isteyene, kırsalda yatırım yapmak isteyene, tarımsal ürünleri işlemek isteyen herkese birçok proje ile hibe desteği verdiğini söyleyerek ,teknik destek için ise Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğünden destek alabileceklerini söyledi.

Odunpazarı Kent Konseyi Kırsal  Kalkınma Meclisi Yürütme Kurulu üyelerine tarımsal alanda ilgilendiren konularda bilgi alışverişi ve desteklerini vereceğini söylerek sözlerini bitirdi.