Enerji Bir-Sen ve Ulaştırma Memur-Sen: Toplu sözleşme hükümlerimiz uygulanmıyor Enerji Bir-Sen ve Ulaştırma Memur-Sen: Toplu sözleşme hükümlerimiz uygulanmıyor

Odunpazarı Belediyesi Haziran ayı Olağan Meclis Toplantısı Kazım Kurt başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda olası deprem riskine karşı kentsel dönüşüm çalışmaları gündeme geldi. Kentsel dönüşüm ile ilgili konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Kentsel dönüşüm ya da şehirdeki çöküntü haline gelmiş yapıların elden geçirilmesinin bir zorunluluk olduğunu vurguluyoruz. İnşaat Mühendisleri Odası ile bir protokol yaptık, bu yapmış olduğumuz protokol ile üç belediyemiz birlikte mevcut bina stokunun tespiti çalışmasını yaptırıyor. Ama ne yazık ki bu yaptırdığımız protokol ya da tespitin karşılığında ücret ödememizin yanlış olduğunu Sayıştay bizi eleştirerek dedi ki, ‘yapmayın’. Bazı konuları halkımızın bilmesinde yarar var. Biz iyi bir şey olsun diye ve belediye yasalarında da yetkimiz olduğu halde böyle bir protokolü yapmakla doğru bir iş yaptığımızı zannediyorduk. Bu kararları da oy birliği ile almıştık. Ama ne yazık ki Sayıştay bizim değil, İnşaat Mühendisleri’nin böyle bir işi yapamayacağı ile ilgili bir bahane uydurmak suretiyle bize zimmet çıkaracak gibi duruyor. Bunu da Eskişehirliler bilmeli” dedi. 

Odunpazarı Belediyesi Meclisinden ortak tepki: “Yaşanan bu insanlık trajedisi bir an önce sona ermeli” 

Odunpazarı Belediyesi Meclis üyeleri, bugün gerçekleştirilen Haziran Ayı olağan meclis toplantısında İsrail’in Gazze’de ve son olarak Refah Kampı’nda gerçekleştirdiği soykırımla ilgili ortak bir deklarasyon metni de yayınladı. CHP Grup Başkan Vekili Emre Genç ve AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Kepez imzalı deklarasyon metninde şu ifadelere yer verildi, “Eskişehir Odunpazarı Belediye Meclisi olarak, Gazze’de ve son olarak da Refah Kampı’nda yaşanan insanlık dışı olayları büyük bir üzüntü ve derin bir endişe ile takip ediyoruz. Uluslararası hukukun ve insan haklarının açıkça ihlal edildiği, masum sivillerin hayatlarını kaybettiği, temel insani ihtiyaçlara erişimlerinin engellendiği bu trajik olayları en güçlü şekilde kınıyoruz. Gazze’de yaşanan bu trajediler, insanlık onurunu ve barışı tehdit etmektedir. Her türlü şiddet ve zulüm, insan haklarına ve uluslararası hukuka aykırıdır. Refah Kampı’nda yaşananlar, bir insanlık suçu olup, sorumlularının en kısa sürede adalet önünde hesap vermeleri gerekmektedir. Uluslararası toplumu, Gazze’de ve Refah Kampı’nda yaşanan bu insanlık dışı duruma derhal müdahale etmeye, sivillerin korunması için acil önlemler almaya ve kalıcı bir barışın tesisi için çaba göstermeye davet ediyoruz. Ayrıca, bu tür olayların tekrar yaşanmaması için uluslararası mekanizmaların etkin bir şekilde çalışmasını ve gerekli adımların atılmasını talep ediyoruz.

Odunpazarı Belediye Meclisi olarak, yaşanan bu insanlık trajedisinin bir an önce sona ermesini diliyor, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar ve tüm Gazze halkına sabır ve metanet diliyoruz”