2024 yılına sayılı günler kalmasına rağmen kuruyemişçilerde beklenen hareketlilik yaşanmıyor. Kuruyemiş fiyatlarına bağlı olarak esnafın da işlerinde azalma meydana geldi.

Eskişehir’de yeni yıla sayılı günler kala kuruyemiş satışlarında hareketlilik yaşanmadığını ifade eden kuruyemiş satışı yapan esnaflar, “Daha önceki yıllarda aralık ayında satışlarımız tabi ki daha iyiydi. İnsanlar yılbaşında aileleri ya da diğer yakınları ile vakit geçirmek için kuruyemiş meyve gibi alışverişlerini yaparlardı. Şu an gelenler fiyatlara bakıp gidiyor. Alanlar da en fazla yarım kilo, bir kilo alıyor. Biz esnaf olarak hazırlıklarımızı her yıl olduğu gibi yaptık, taze ürünleri getirdik ancak alım geçen yıllara göre çok az” diye konuştular.

“Rekor Antep fıstığında”

Fiyatı 420 lirayı bulan Antep fıstığını, 300 lira ile badem takip ediyor. En uygun kuruyemiş ise 68 lira ile leblebi şekeri oldu. Karışık olarak hazırlanan kuruyemişlerin fiyatı ise 320 liradan başlıyor. Nohut ise 120 liraya tezgahlarda yerini aldı.

Eskişehir'de tarımsal yatırımlar için büyük adım Eskişehir'de tarımsal yatırımlar için büyük adım

“Alamadan bakıp geçiyoruz”

Artan fiyatlar nedeniyle eskisi gibi kuruyemiş alışverişi yapamadıklarını söyleyen Eskişehirli bir vatandaş “Ekonomik kriz her alanda etkili oluyor. Özellikle gıda fiyatları almış başına gidiyor. Tabi bunların içerisinde kuruyemiş de var. Önceden kuruyemişi yarım kilo bir kilo alıyorduk şu anda maalesef artık uzaktan seyrediyoruz. Seyirlik bakıp önünden geçiyoruz. Kuruyemişi en son 9 ay önce almıştım” diyor.