Milli Savunma Bakanlığı, Irak'ın kuzeyinde teröristlerle girilen çatışmayla ilgili yaptığı ilk açıklamada 3 askerin şehit olduğunu, 4 askerin yaralandığını duyurdu. Bakanlık tarafından 00.33 itibariyle yapılan son açıklamada da yaralı 4 askerimizden 3’ünün tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı ifade edildi. 

"Ani hava harekâtı düzenlendi"

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Irak’ın kuzeyinde, 22 Aralık 2023 tarihinde bölücü terör örgütü mensupları tarafından yapılan saldırı ve akabinde sağlanan temasta 3 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 4 kahraman silah arkadaşımız yaralanmıştır.

Bölgede bölücü terör örgütüne yönelik operasyonlar kapsamında temas devam etmektedir. Belirlenen hedeflere ve teröristlerin kaçış istikametlerine ani hava harekâtı düzenlenmiştir. İlk belirlemelere göre 4 terörist etkisiz hâle getirilmiştir.

Evlenen kadınlar için soyadı kanunu değişiyor Evlenen kadınlar için soyadı kanunu değişiyor

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda, hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailesine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralı personelimize de acil şifalar dileriz."

“6 şehidimiz var”

Milli Savunma Bakanlığı, daha sonra bir açıklama daha yaptı ve yaralı 3 askerin müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olduğunu açıkladı:

"Irak’ın kuzeyinde, 22 Aralık 2023 tarihinde bölücü terör örgütü mensupları tarafından yapılan saldırı ve akabinde sağlanan temasta yaralanan 4 kahraman silah arkadaşımızdan 3’ü tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştur. Bölgede etkisiz hâle getirilen terörist sayısı 7’ye yükselmiştir. Operasyonlar devam etmektedir. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda, hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralı personelimize de acil şifalar dileriz”