Ahmet Ataç duyurdu: Öğrencilere örnek destek Ahmet Ataç duyurdu: Öğrencilere örnek destek

Macaristan İstanbul Başkonsolosu Dr. Attila Pinter ile Ticaret Ataşesi Miklos Bujaky karşılıklı ilişkileri ve ekonomik iş birliğini güçlendirmek amacıyla ETO Başkanı Metin Güler ile bir araya geldi. 22 Şubat Perşembe günü gerçekleşen ziyarette ETO Yönetim Kurulu Üyesi Hüsnü Ünalan, Meclis Divan Katibi Çağrı Cansever de yer aldı. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden ETO Başkanı Metin Güler hem Eskişehir Ticaret Odası tarafından düzenlenen organizasyonla hem de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği heyetiyle Macaristan’da iş dünyasıyla bir araya geldiğini belirterek, ETO’nun Macaristan Büyükelçiliğiyle vize kolaylığı protokolü de yaptığını söyledi. 

Güler’den Macar iş insanlarına fuar daveti

Eskişehir Ticaret Odası bünyesinde faaliyet gösteren Eskişehir AB Bilgi Merkezi’nin de Macaristan ile birden fazla kültür sanat organizasyonuna imza attığını belirten Güler, ETO olarak Eskişehir ve Macaristan arasındaki hem kültürel hem de ekonomik iş birliğini geliştirmek için çalışmaya devam edeceklerini dile getirdi. Güler, ETO TÜYAP Fuar Merkezi’nde Kasım 2024’te düzenlenmesi planlanan Eskişehir Endüstri Fuarı’nda Macaristan’dan oluşacak iş insanlarını konuk etmekten mutluluk duyacaklarını sözlerine ekledi.

İki ülke arasındaki ticaret hacmi hedefi 6 milyar dolar

Ziyarette konuşan Macaristan İstanbul Başkonsolosu Dr. Attila Pinter, Türkiye ile Macaristan arasındaki kültürel, sosyal ve ekonomik ilişkilerin güçlenerek geliştiğini belirterek, Macaristan ve Türkiye arasındaki ikili ticaret hacmi hedefinin 6 milyar Dolar olarak belirlendiğini söyledi. 2023 yılında iki ülke arasındaki ticaret hacminin 4 milyar doları aştığını belirten Pinter, kültürel ve sosyal ilişkilerin gelişmesinin ekonomideki iş birliğini de beraberinde getirdiğini kaydetti. Pinter, Eskişehir ve Macaristan arasındaki ekonomik ve kültürel ilişkilerin gelişmesi için de Macaristan’ın İstanbul Başkonsolosluğu olarak destek vermeye hazır olduklarını dile getirdi.