Ahmet Ataç duyurdu: Öğrencilere örnek destek Ahmet Ataç duyurdu: Öğrencilere örnek destek

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Emek, Erenköy ve 75. Yıl Mahallesinin ardından 71 Evler Mahallesine de vatandaşların bir araya gelerek geleneksel yöntemlerle ekmek, gözleme gibi hamur işlerini yapabileceği bir fırın yaptı. 71 Evler Mahallesi sakinlerinin talepleri üzerine yapılan fırına 71 Evler Mahallesi İmece Fırını adı verildi. 71 Evler Aydın Arat Halk Merkezi’nin arkasında bulunan İmece Fırınından faydalanmak isteyen vatandaşların, Aydın Arat Halk Merkezi’nden randevu alması gerekiyor. Belediyenin yakacak teminini sağlayacağı İMECE Fırını, mahalle sakinlerinin dayanışma ve geleneksel pişirme yöntemlerini sürdürebilmeleri için önemli bir adım. Ücretsiz olan İmece Fırının açılışı, 71 Evler Mahallesi halkı ile birlikte yapıldı. Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un da katıldığı etkinlikte, 71 Evler Mahallesi sakini kadınlar birlikte ekmek ve gözleme yaptı. Kadınlar tarafından yapılan bu ekmek ve gözlemeler, fırın önünde kurulan sofralarda yine hep birlikte afiyetle yenildi. Kadınlar fırında ekmek yaparken, onları ziyaret eden Başkan Kurt, kadınlara kolaylıklar diledi. 

Kadınlar Başkan Kurt’a teşekkür etti

Ekmeklerini, gözlemelerini pişiren kadınlar, taleplerini kabul edip mahallelerine İmece Fırınını açan Başkan Kurt’a teşekkür etti. Böyle bir fırına ihtiyaçları olduğu kaydeden kadınlar, “Başkanımızla Halk Merkezinde bir araya geldiğimizde bu ihtiyacımızdan bahsedip, fırın istemiştik. Bizim bu isteğimizi kısa sürede hayata geçirdi. Burayı yaptı. Bugün de hep birlikte açılışını yapıyoruz. Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’a teşekkür ediyoruz” dedi.

“Halka hizmet etmek bizim en önemli işimiz”

Aydın Arat Halk Merkezi’nin halkın ihtiyaçlarını gidermek için açıldığını belirten Başkan Kurt, halk merkezinde değişik branşlarda atölyeler olduğunu hatırlattı.  71 Evler İmece Fırınının bu halk merkezine gelen kadınların talebi olduğunu vurgulayan Başkan Kurt, “Bizden en çok bu fırın talep edildi. Sizin talebinizi yerine getiriyoruz.  Şu gördüğünüz fırın bugün çalışmaya başladı. Ekmek en temel ihtiyaç, ama ekmek çok pahalı. Ekmek 14 ve 28 Mayıs'ta kaç liraydı? Şimdi kaç lira? Buna bakacağız. Türkiye iyi yönetilseydi ekmeğin fiyatı kadar bizim maaşlarımız da artardı. Gelirimiz artmadı ama giderlerimiz durmadan artıyor. Burada biz belediye olarak sosyal belediyecilik adına bir şey yapmaya çalışıyoruz. Sizin yaşantınızı biraz kolaylaştırmak istiyoruz. Şehir yerinde fırın, odun, ateş bulmak zor. İşte biz bu alanı İmece Fırını getirdik. Hepiniz köyünüzden, kentinizden bilirsiniz. İmece Türk halkının çok iyi bir geleneğiydi. Biz bunu yaşatalım istiyoruz. Şimdi önceden randevu alarak burada ekmeklerinizi, yufkanızı pişirebilirsiniz. Diğer börekleri, çörekleri burada pişirebilirsiniz. Biz bu konuda sizi sonuna kadar destekleriz. Halka hizmet etmek bizim en önemli işlerimizden birisi. Bir yenisini daha yerine getirdik, onun için biz mutluyuz. Umarım siz de mutlu olursunuz. Hayırlı uğurlu olsun, güle güle yiyelim. Güle güle pişirelim” dedi.