Kırmızı ette fiyatlar uçuşa geçti! Artık yemek hayal Kırmızı ette fiyatlar uçuşa geçti! Artık yemek hayal

TÜİK verilerine göre, Eylül ayında üretici ve tüketici enflasyon oranları belirlendi. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 3,4, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 36,06, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 47,44 ve yıllık ortalamaya göre yüzde 65,55 artış gösterdi.

Bu enflasyon verileri ayrıca, milyonlarca memur ve emeklinin maaşlarında Ocak 2024'te yapılacak zam oranını da belirledi. Eylül enflasyon oranı ile birlikte, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için 3 aylık enflasyon oranı yüzde 25,11 olarak belirlendi. Bu, memur ve emekli maaşlarına doğrudan yansıyacak. Memur ve memur emeklisi için iki aylık enflasyon farkı da yüzde 18 oldu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın belirttiği gibi, memur ve memur emeklileri için Ocak 2024'te yapılacak enflasyon zammının yaklaşık yüzde 50'ye ulaşması bekleniyor. Bu zam sonucunda en düşük memur maaşının 22 bin 17 lira seviyelerinden yaklaşık 33 bin lira seviyelerine yükseleceği öngörülüyor.

Emekliye ek zam konusu da gündemde. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emeklilere yılbaşından önce bir müjde olabileceğini belirtti. Bu kapsamda, düşük aylık maaş alan emeklilerin durumu iyileştirilecektir. İlk alternatif, emekli maaşlarına oransal zam, ikinci alternatifse aylıklarının seyyanen artırılmasıdır. 

Ayrıca, 5 bin liralık Cumhuriyet ikramiyesi de olabilir. Tüm bu gelişmeler göz önüne alındığında, en düşük emekli aylığının 10 bin liraya çıkması öngörülüyor.