Eskişehir’de birinci olan Millet İttifakı’na üye siyasi partileri il başkanları 14 Mayıs seçimleri ile ilgili ilk değerlendirmelerini yaptı. 

CHP: Eskişehir’de birinci parti olduk mutluyuz

CHP Eskişehir İl Başkanı Recep Taşel “Eskişehir’de birinci parti olmamızdan dolayı mutluyuz. Ama daha yüksek oy bekliyorduk. Görevimizi yapmış olmanın huzuru içindeyiz, birinci parti olduk. Eskişehir’de de 3 milletvekilimiz oldu, değerli buluyorum bu sonucu ama beklediğimiz bir şeydi. Oy oranı olarak daha yüksek bir oran bekliyorduk ama sonuç olarak üç milletvekili almış olmak değerlidir” diye konuştu. 

İYİ Parti: Millet ikinci tur diyorsa ikinci tur

İYİ Parti Eskişehir İl Başkanı Emine Edizgil ise, “Milletimiz ikinci tur diyorsa, bize düşen ikinci tur için elimizden gelenin en iyisi yapmak ve seçimleri ikinci turda kazanmaktır. Ben ve bütün dava arkadaşlarım Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun 13’üncü Cumhurbaşkanı olması için mücadeleye devam edeceğiz. Eskişehir’de de oylarımızı 2018 seçimlerine göre hem rakamsal hem de oransal olarak artırdık. Bu başarıda en büyük pay kuşkusuz Genel Başkanımız Meral Akşener’in dirayeti ve birlikte çalışmaktan gurur duyduğum teşkilatlarımızın fedakarlığıdır” dedi.

Gelecek: İki hafta gecikmeli de olsa biz bu seçimi alacağız

Gelecek Partisi Eskişehir İl Başkanı Mahir Sayın, “Seçim sürecinde ve öncesinde sürekli vurguladığımız gibi milli iradeye saygı duymak lazım. Bizde sonuçlara saygı duyup nerede dokunamadığımız bir kardeşimiz bir ağabeyimiz ablamız var ise ikinci tura kadar durmadan kendimizi anlatmamız gerekmektedir. Bu bir siyasi rekabettir. Seçim günü bizi rahatsız eden durum ise manipülasyon yapıp vatandaşlarımızı saatlerce ekran karşısında kilitli tutmalarıdır. Seçimin ikinci tura kalması durumunda biz ikinci turda Gelecek Partisi olarak neler yapmamız gerektiğini biliyoruz. Bunun hızlı değerlendirmesini yaptık, bugün daha detaylı bir değerlendirme yapacağız arkadaşlarımızla seçim süresince çok yoğun bir tempoyla neredeyse soluklanmadan çalıştığımızı biliyorsunuz.  Tempomuzu ve moralimizi bozmadan önümüzdeki on beş günü de değerlendireceğiz. Nihayetinde alacağımıza inandığımız seçimi iki hafta gecikmeli de olsa alacağız. Eskişehir olarak diğer illerimize göre vekillik noktasında daha başarılı bir sonuç elde etmiş olsak da bir sonraki turda, Cumhurbaşkanlığı seçiminde de daha başarılı sonuç alacağımıza inancım tamdır. Son olarak şehrimizde vekil olarak seçilen tüm vekillerimizi tebrik ederim” şeklinde konuştu. 

DP: Azmimizden bir şey kaybetmeden yeniden başlayacağız

Demokrat Parti Eskişehir İl Başkanı Hüseyin Özcan da “En sevindiğimiz nokta seçimlerin herhangi bir olayın olmadan sakin ve barış içinde olmasıdır. Yüce Türk halkına yakışan da buydu zaten, ancak neticede 2. tura kaldı. Azmimizden bir şey kaybetmeden yeniden başlayacağız. Tüm devlet imkanlarının karşımızda olmasına rağmen yılmadan 2. turda kazanmak için çalışacağız. Çıkacak neticenin memleketimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum” dedi. 

Saadet: Seçimin güvenli bir ortamda geçmesi bizleri mutlu etti

Saadet Partisi Eskişehir İl Başkanı Fesih Bingöl, “Seçim sonuçlarının ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Öncelikle seçimin güvenli bir ortamda geçmesi bizi mutlu etti öncelikle bunu ifade etmek isterim. Türkiye’nin önemli problemleri var vatandaş bu problemler üzerinden bir oy kullanmadı, gelecek ve beka, vatan değerleri üzerinden oy kullandı. Bu da sonuçlara bu şekilde yansıdı. Eskişehir’de şu an Millet İttifakı’nın aldığı oy yüzde 50 iyi bir rakam, bunu da kabul etmek lazım. Eskişehir’de de milletvekilliği için 2 ya da 3 arasında olur diye ben söylüyordum, 3 tane vekil aldı bu da başarıdır. Saadet Partisi bu seçimde özellikle Millet İttifakı’nın paydaşı olarak üzerine düşen sorumluluğu yerine getirdi” dedi. 

DEVA: Teşkilat olarak elimizden geleni yaptık

DEVA Partisi Eskişehir İl Başkanı Masum Güler, “Beklenen bir sonuçtu, Eskişehir için gayet iyi oldu. Farklı bir şey beklemiyorduk, farklı bir tablonun olacağına inanmıyorduk. Birinci CHP olacaktı ikinci AK Parti olacaktı. Eskişehir’de CHP’nin oylarında artış var bu da milletvekili sayısını etkiledi. Bileşenlerin toplam çalışması sonucu bu sonuç elde edildi. Biz teşkilat olarak elimizden geleni yaptık, Kılıçdaroğlu kampanyasına sonuna kadar destek verdik” şeklinde konuştu.