CHP Eskişehir Milletvekili İbrahim Arslan, Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 8 Eylül 2020 tarihinde aldığı karar doğrultusunda, Sakarbaşı kaynaklarından Eskişehir’e içme, kullanma ve endüstri suyu sağlanması projesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Arslan, bu projeyle ilgili olarak DSİ Genel Müdürlüğü ile ESKİ Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokolün üzerinden 3,5 yıl geçmesine rağmen önemli ilerlemeler kaydedilmediğini söyledi.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya konuyla ilgili sorular yönelten Arslan, şu yanıtları aldığını belirtti:

2020 Eylül ayında alınan karara rağmen, protokolün ancak 29 Kasım 2021’de DSİ Genel Müdürlüğü tarafından onaylandığı,

Projeye ait planlama raporu çalışmalarının 2024 yılı sonuna kadar tamamlanmasının hedeflendiği,

Süllü’den Eskişehir için yurt içi seferler ve İzmir YHT talebi Süllü’den Eskişehir için yurt içi seferler ve İzmir YHT talebi

Planlama raporunun onayının ardından işin ihalesinin gerçekleştirileceği,

Projenin yatırım maliyetinin 2024 yılı fiyatlarıyla yaklaşık 14 milyar TL olacağının öngörüldüğü bildirildi.

Projenin tamamlanması 5-10 yıl sürecek

Arslan, kararın alınmasının üzerinden yaklaşık dört yıl geçmesine rağmen planlama raporunun dahi tamamlanmadığını vurgulayarak, ülkenin içinde bulunduğu olumsuz ekonomik ve sosyal koşullar, tasarruf tedbirleri genelgesi kapsamında en az 3 yıl boyunca kamu yatırımlarının askıya alınacağı gibi unsurlar göz önüne alındığında, projenin başlama ve tamamlanma süresinin en az 5-10 yıl süreceğini belirtti.

“Eskişehir'e yapılan haksızlıkları kabul etmeyeceğiz”

CHP Milletvekili Arslan, Eskişehir’e ve hemşehrilerine yapılan haksızlıkları kabul etmeyeceklerini ve şehrin su ihtiyacını karşılayacak bu projenin bir an önce hayata geçirilmesi için konunun takipçisi olacaklarını ifade etti. Arslan “Güzel Eskişehir’imize yapılan haksızlıkları kabul etmeyeceğiz ve bu projenin yaşama geçirilmesi için elimizden geleni yapacağız" dedi.