Tepebaşı’nda başkan yardımcıları belli oldu Tepebaşı’nda başkan yardımcıları belli oldu

CHP Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavında sistematik olarak ayrımcılığa ve hukuksuzluğa uğradıklarını dile getiren, İstanbul’dan yürüyerek yola çıkan Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) üyeleri ile Eskişehir’de bir araya geldi. 

“Kadrolar liyakatsiz kişilerle dolduruluyor”

Haksızlığa ve torpile neden olan mülakat uygulamasına dikkat çekmek için İstanbul ve Diyarbakır’dan TBMM’ye yürüyen işçilerin taleplerini dinleyen Süllü, “Yazılı ve sözlü sınavlar sonucunda, geçmişte olduğu gibi, sendika üyeleri mülakatlarda elenirken, diğer örgütlü sendika üyelerine mülakatta yüksek puan verilerek sınavlarda öne geçmelerinin sağlandığı ifade edilmektedir. Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği adı altında iktidara veya bazı yapılarla bağlantısı olan kişilerin atanmaları sonucunda kadroların liyakatsiz kişilerle doldurulduğu görülmektedir” dedi. Yapılan haksız atamaların TCDD gibi insan hayatını yakından ilgilendiren kurumlar ciddi zarar verdiğini, demiryolu güvenliğinin tehlikeye atıldığını ve iş barışını bozduğunu ifade eden Süllü, “TCDD yöneticileri mülakat yoluyla kuruma liyakatsiz kişilerle doldurulması karşısında duyarsız ve sessiz kalmamalıdır. TCDD yönetiminin hukuksuz ve ayrımcı uygulamaları karşısında aralarında Eskişehir üyelerinin de olduğu BTS üyelerinin, TCDD’de yapılan görevde yükselme sınavının iptal edilmesi ve mülakatların kaldırılması talepleriyle İstanbul’dan Ankara’ya yürüyüşlerini destekliyoruz” dedi. 

“Sözler tutulmalı liyakati yok eden mülakat uygulaması kaldırmalı”

Ayrıca, Süllü, iktidar partisinin seçim öncesinde mülakatların kaldırılacağına yönelik verdiği sözleri hatırlatarak, "İktidar partisinin seçim beyannamesinde ve Milletvekili Aday Tanıtım Toplantısı'nda mülakatların kaldırılacağına dair sözler verilmiştir. Televizyon ekranlarında seçim sonrasında mülakatın kaldırılacağını beyan etmiştir. Ancak özellikle öğretmen atamaları başta olmak üzere bugüne kadar somut bir adım atılmamıştır. İktidar partisi, verdiği sözleri yerine getirerek, devlet yönetiminde liyakati yok eden, torpilin önünü açan mülakat uygulamasını derhal kaldırmalıdır" çağrısında bulundu.