Eskişehir Büyükşehir Belediyesi bütçe görüşmelerinde konuşan Murat Özcan, “Geçen ay 4 buçuk milyon bedelle çağırmış olduğunuz ‘sanatçıya benzer bir kadına’ vermiş olduğunuz paradan daha az bütçeyi hizmete ayırıyorsunuz” dedi. 

Özcan’ın sözleri CHP’li meclis üyeleri tarafından tepkiyle karşılandı. Şarkıcı Gülşen, Cumhuriyetin 100’üncü yılı kutlamaları kapsamında Eskişehir’de konser vermişti. 

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ni sosyal hizmet yapmamakla suçlayan Özcan, “Yapmış olduğunuz hizmetleri açıklayın, seçime gidiyoruz. Yatırım performans programınızı incelediğimizde, maalesef halk için çok önemli olan sizin çok fazla önemsemediğiniz birçok konuyla karşı karşıya kalıyoruz. Sosyal işleriniz her yıl olduğu gibi bütçenin çok altında. Engelli kardeşlerimiz ile ilgili yapacak olduğunuz hizmetler de keza öyle. Kadınlarımız ile ilgili yapacak olduğunuz hizmetlere dönük en ufak bir şey biz göremiyoruz. Buraya bütçe diye koyduğunuz şey geçen ay 4 buçuk milyon bedelle çağırmış olduğunuz ‘sanatçıya benzer bir kadına’ vermiş olduğunuz paradan daha az bütçeyi hizmete ayırıyorsunuz” dedi.

“Kadınlık yönünü eleştirmedim”

CHP’li meclis üyelerinin tepkileri üzerine konuşan Murat Özcan, “Ben aşağılayıcı, küçümseyici bir cümle kurmadım. Şunu söyledim, kadınlarımızla ilgili belediyemizin bütçesine koymuş olduğu rakamları inceliyoruz. Burada bir kinaye yapıyorum, sanatçıya benzer derken, sanatçılık yönünü eleştiriyorum doğrudur ama kadınlık yönü ile ilgili en ufak bir eleştirim olmadı. Sanatçıya benzer bir kadına 4 buçuk milyon verdiniz ama kadınlarımız ile ilgili bir program yapmadınız dedim” diye konuştu. 

Ahmet Ataç’a sert tepki: Göreviniz taşımacılık değil hizmet Ahmet Ataç’a sert tepki: Göreviniz taşımacılık değil hizmet

“Takdir kamuoyunun” 

Özcan’ın Sanatçı Gülşen ile ilgili sözleri ile ilgili konuşan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Ünal, “Aynı şeyi hala tekrarlıyorsunuz, takdir kamuoyunundur” yanıtını verdi. 

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesi belli oldu 

Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, belediyenin 2024 yılı ve izleyen iki yıl bütçesi görüşüldü. Belediye Bütçesi oy çokluğu ile 8 milyar 860 milyon TL olarak belirlendi. Toplantıda konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, "Performans programı stratejik plana uygun ve daha önceden de belediyemiz uygulamaları dikkate alınarak hazırlanmış gerçekçi bir program. 8 milyar 860 milyon TL gibi bir bütçenin Büyükşehir Belediyemize hayırlı olmasını dilerim. Esas olan bu ekonomik istikrarsızlığın bulunduğu bir dönemde bu öngörülerin tutup tutmayacağıdır. Bunun da büyük bir bölümü bizimle ilgili değil, merkezi hükümetle ilgilidir. Bizim kararlı ve tutarlı bir biçimde hazırlanmış olduğumuz bütçe ve programa uygun hareket edeceğimizden hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Ama diğer dış etkenlerin nasıl gelişeceği konusunda kuşkularımız var. Umarım ve dilerim ek bir bütçe çalışması yapmak gerekmez” dedi.