AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nebi Hatipoğlu, tv100’de ‘Gürkan Hacır ile Taksim Meydanı’ programında önemli açıklamalarda bulundu. Hatipoğlu seçim vaatlerini de anlattı. Diğer parti adayları sorulan Hatipoğlu “Diğer parti adaylarının hepsine başarılar diliyorum, ancak tabi ki bugün itibariyle CHP’li belediye başkanını Eskişehir’de savunur hale geldik. Allah kimseyi bu durumlara düşürmesin. Zamanında bırakılmayan her konu bir sıkıntı yaratıyor” diye konuştu. 

“Son 10 yıldır yapılmayanları biz yapacağız”

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in son 10 yıldır Eskişehir’de hizmet yapmadığını ifade eden Hatipoğlu şöyle konuştu;

“Mevcut belediye başkanını yıllardan beri tanırız. Ailevi ilişkilerimiz var, belli dönemlerde ticari ilişkilerimizde oldu kendisiyle. Ancak tabi ilk Yılmaz Hocamın seçildiği dönemde belli çalışmaları yaptı sağ olsun ama son iki dönemdir Eskişehir’de bir hizmet CHP belediyesi sağlayamadı maalesef. Bunu Eskişehir’de yaşayan tüm hemşerilerimiz son on yıldır belediye hizmetlerinin minimumda olduğunu çok rahat görmekteler. Bunun için de bize büyük bir teveccüh var. Hem genç bir başkan istiyorlar hem de icraat yapabilecek bir başkan istiyorlar. Biz de onların teveccühüyle yola çıktık. İnşallah 31 Mart’tan itibaren Eskişehir’de son 10 yıldır yapılmayan her şeyi çok hızlı şekilde yaparak hemşerilerimizin çok iyi şartlarda Eskişehir’de yaşamalarını sağlamak için çalışacağız”

“Eskişehir’in en büyük sorunu kentsel dönüşüm”

Seçim vaatleri ile ilgili de konuşan Hatipoğlu, “Eskişehir’in en büyük sorunu kentsel dönüşümdür. Eskişehir’de Naci Görür hocamız bundan bir ay önce Eskişehir ile ilgili bir açıklama yaptı. Bu açıklama büyük bir yankı uyandırdı. Eskişehir’in deprem kuşağında olduğunu söyledi. Eskişehir’de toprakta sıvılaşma sorunu var. Eskişehir’de Allah korusun, 6 ya da 6 buçuk deprem olma ihtimali var. Eskişehir’in toprak yapısından dolayı 6 buçuk şiddetindeki bir depremde 7 buçuk şiddetinde hissedilecek. Eskişehir’de 326 bin civarında konutumuz var. Araştırmalara göre 45 bin vatandaşımızın bir deprem esnasında hayatını kaybetme riski var. Çok büyük acılar yaşadık, Allah bir daha bu acıları yaşatmasın. Tabi ki tedbirleri de önden almamız lazım. 45 bin vatandaşımız ciddi risk altında. 25 yıllık bir CHP belediyesi sadece 24 adet dairede kentsel dönüşüm yapmıştır. 10 bin civarında kentsel dönüşüm bekleyen daireden bugüne kadar belediyenin yaptığı kentsel dönüşüm 24 sadece. 25 yıllık bir belediye böyle bir hayati risk varken, 45 bin vatandaşımız her gece uyurken deprem olmasın, binam yıkılır korkusuyla yatağa giriyor. Ve bununla ilgili hiçbir şey yapılmıyor. Biz son 10 yıldır Eskişehir’de bir şey yapılmıyor diyoruz Eskişehirliler bizi anlıyor ama Eskişehir dışındaki insanlara anlatamıyoruz bir şekilde. Önceliğimiz 10 bin konutla ilgili acil planımızı yapıp ilk beş yılımızda bu 10 bin konutun kentsel dönüşümünü yapacağız. Eskişehir’deki vatandaşlarımızın cebinden bir kuruş dahi çıkmadan hepsini kentsel dönüşümle güvenli, sağlıklı evlerde oturmasını sağlayacağız” dedi. 

“Organize Sanayi’deki işyerime 45 dakikada varamıyorum”

Hatipoğlu Eskişehir’de trafik sorunu yaşandığını belirttiği açıklamasında şu ifadeleri kullandı; 

“Eskişehir’in ikinci büyük sorunu da trafik sorunudur. Evimden çıkıyorum Organize Sanayideki işyerime 45 dakikada varamıyorum. 15 yıl önce 10 dakika idi. Eskişehir’de zamanında doğru şekilde yapılan aslında tramvayımız var. Ama bu tramvayın o dönem için çok iyi plan program yapılmadan, paldır küldür yapılmasıyla bugün Eskişehir ile özdeşleşmiş olan tramvayımız şehir içi trafiğini bir çile haline getirdi. Bir belediye olabilir mi 10 yıldır bir tane batçık yapmamıştır. Şehir içinde tramvay bir çileye dönüştü, yani ana arterleri kapatan, trafiği tamamen kapatan bir hale dönüştü. Hızlıca ilk 1 buçuk yılımızda yaptığımız fizibilitelerde bu tramvayın şehrin belli noktalarında yer altına alınmasını sağlayacağız. Onun dışında Eskişehir’e 10 yıldır yapılmayan ilk batçıkı yapacağız. Bazı yerlerde özellikle çok işlek kavşaklarda özellikle Eskişehir’de bu şekilde 15 adet kavşağımız var. Yani 10 yıldır yapılamayan batçıkların hepsini yapacağız. Şu an da Eskişehir’de sıkıntılı olan tramvayımızı da Eskişehir’de belli yerlerde metro şeklinde yer altına alacağız” 

“25 yıldır su sorunu nasıl çözülemiyor?”

Seçim vaatleri arasında çeşmeden akan suyun içilebilir hale getirilmesi olduğunu belirten Hatipoğlu, “Eskişehir’in en önemli sorunlarından birisi de su problemi. Eskişehir’de yıllardır su probleminin çözülememesi, 25 yıldır belediyecilik yapan bir parti nasıl oluyor da su sorununu çözemiyor? Su vatandaşın en büyük ihtiyacı. Bugün Eskişehir’de yaşayan hiçbir vatandaşımız çeşmeden akan suyu içemiyor. Bu suyla yemek yapamıyor. Çocuğuna güvenle bu sudan içeremiyor. Eskişehirliler suyu sadece temizlik için kullanabiliyor. Kişisel temizlik ve ev temizliği için. Bunun dışında su hiçbir şey için kullanılamıyor” dedi.

“Eskişehir’de çeşmeden akan su içilecek”

Hatipoğlu şöyle devam etti;

“Yalnız bugün Eskişehir belediyesinin de büyük gelir kaynaklarından biri olan Kalabak suya Eskişehir’imiz mecbur bırakılmaktadır. Bugün Eskişehirli bir aile aylık bin lira su parası ödemektedir. Bunun sebebi yemek yapmak için, içmek için devamlı damacana suyu kullanmasıdır. 2-3 çocuklu bir aile 30-40 damacana su tüketiyor. Bu da yaklaşık bin liraya denk geliyor. Eskişehirli hemşerilerimizin doğalgaz ve elektrik faturası kadar su harcaması vardır. Biz yaptığımız teknik çalışmalarda belli yerlerde yapacağımız yatırımlarla, belediyemizin ikinci senesinin sonunda çeşmeden akan suyu evlatlarımıza içirebileceğiz. Yemeklerimizi o suyla yapabileceğiz” 

“Büyükerşen Eskişehirspor’dan uzak durdu”

Hatipoğlu “Bugüne kadar Eskişehir Büyükşehir Belediye Eskişehirspor kulübüne herhangi bir katkı sağlamış mıdır, Yılmaz Büyükerşen döneminde” sorusuna şu yanıtı verdi;

“Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Eskişehirspor’a geçtiğimiz yıllarda, Aydın Arat döneminde olsun, Orhan Soydaş döneminde olsun çok ciddi katkı sağlamıştır. Ancak ne zaman ki mevcut belediye başkanı iktidar oldu o zaman Eskişehirspor’a çok uzak durmuştur. Hatta dediği bir laf vardır, ‘Ben 11 kıllı bacaklıya 1 kuruş para vermem destek de olmam’ demiştir. Bütün Eskişehirliler bunu çok iyi bilir. Belediyecilik sadece asfalt yol yapmakla olmuyor. Eskişehirspor’a da ve Eskişehirspor’un altındaki tüm spor kulüplerine de belediyelerimizin destek vermesi lazım. Ben Eskişehirspor’da başkanlık yöneticilik her türlü konumda çalıştım. Son başkan olduğum dönemde de Eskişehirspor süper lige çıktı. Ben koltuk sevdalısı değilim, koltuğa güç veren bir insanım. O zaman Eskişehirspor birinci lige çıktı ve sıfır borçla Eskişehirspor’u süper ligde bıraktım. Yeni bir başkan seçildi. Bana kimse bırak demedi ama ben şöyle dedim, ben görevimi yaptım. Bu koltuklar kimsenin malı değildir. Benden sonrakiler de hizmet etsin dedim ve Eskişehirspor’u zirvede bıraktım. Bugün Eskişehirspor amatöre düştü ama Eskişehirspor taraftarı beni tanır. Ne dediysem yaptığımı bilir bu yüzden Eskişehir Büyükşehir Belediye başkanı olmamdan itibaren Eskişehirspor için her türlü imkanımızı kullanacağız ve Eskişehirspor’u çok hızlı bir şekilde süper lige çıkaracağız. Eskişehirspor için yapacaklarımız sadece süper lige çıkartmak değil Eskişehirspor için bir tane ilkokuldan başlayan ve üniversite eğitimine kadar süren bir tane okul projemiz var. Bütün Türkiye’deki bazı yetenekli çocukları buraya toplayacağız ve çocukların barınmasını, yemesini içmesini ihtiyacını hiçbir ücret ödetmeden karşılayacağız. Onların anne babalarını liyakat dahilinde belediyelerde Eskişehir’deki bazı kurumlarda işe alacağız ve Eskişehir’de inanılmaz bir futbol şehri yaratmak için bir proje başlatacağız ve Eskişehirspor’u daha önce hak ettiği yere yine biz getirmiştik, yine biz getireceğiz” ifadelerini kullandı. 

“Karşımdaki adayın kim olduğuna bakmam”

Canlı yayındaki bir diğer isim ise tv100 Ankara Temsilcisi Deniz Gürel’di. Deniz Gürel Nebi Hatipoğlu’na “Siz Eskişehir’de rakibinizin Yılmaz Büyükerşen mi olmasını istersiniz yoksa başka bir adayla mı yarışmak istersiniz” sorusuna Hatipoğlu şu yanıtı verdi;

Hatipoğlu’nun ‘su çok pahalı’ sözlerine Kurt’tan cevap Hatipoğlu’nun ‘su çok pahalı’ sözlerine Kurt’tan cevap

“Eskişehir adaylıkları benim aday olmamla İstanbul’dan sonra en çok konuşulan konu oldu. Ben şehrimin tartışılmasına bir nebze de olsa faydam olduysa çok mutlu oluyorum. Ben büyükşehir belediye başkan adayı olduğumda karşımdaki adayın kim olduğuna bakmam çünkü biz yerel siyasette Eskişehir’de rakibimizi kötüleyici veya aşağılayıcı konuşmalarla propaganda yürütme taraftarı değiliz. 48 yaşında başarılı bir sanayiciyim ve Eskişehir vatandaşın teveccühü ile milletvekili olmuş birisiyim. Yani Eskişehir’deki insanların gönlüne girmiş biriyim. Hem milletvekili olarak hem de Eskişehirspor başkanı olarak. Yani burada rakibe bakmıyorum, Eskişehir’in sorunları var ve ben iş insanı olarak Eskişehir’in bu anlattığım sorunlarını nasıl çözeceğime odaklanıyorum” 

“Kıran kırana bir seçim olacak”

Son olarak 2019 seçimleri rakamsal olarak karşılaştırılan programda Hatipoğlu, “Bugün itibariyle o öndedir bu öndedir demiyorum ama Eskişehir’de kıran kırana bir seçim yapılacaktır. Kendini iyi ifade eden, vatandaşın gönlüne girebilen, vatandaşın güvendiği kişi seçimleri kazanacaktır. Ben hiçbir partizanlık yapmadan gece gündüz tüm vatandaşlarımıza gideceğim, oy isteyeceğim, onlar Eskişehir’in çocuğuna oy verecektir, Eskişehirliler beni sever, biz Eskişehir’de ipi çok rahat göğüsleyeceğimize canı gönülden inanıyorum” dedi.