Memur maaşlarında yılbaşı itibariyle yüzde 50'ye yaklaşan bir artış beklenirken, emekli maaşlarına ilişkin çalışmaların sürdüğü belirtildi.

Açıklamanın ayrıntılarında, "Ocak ayında en düşük devlet memuru maaşı 22 bin 17 liradan yaklaşık olarak 33 bin lira seviyelerine çıkacak." ifadesini kullanan Bakan Vedat Işıkhan, emekli maaşlarına yönelik çalışmaların aktif olarak devam ettiğinin altını çizdi.

Türkiye’nin ilk 1000'inde 8 Eskişehir firması Türkiye’nin ilk 1000'inde 8 Eskişehir firması

Memur ve memur emeklileri adına, "Enflasyon hedeflemelerine göre Ocak 2024'te yapılacak artış yaklaşık yüzde 50'ye yaklaşacaktır. En düşük devlet memuru maaşı 22 bin 17 liradan yaklaşık olarak 33 bin lira seviyelerine çıkacaktır." şeklinde açıklama yapan Işıkhan, emekli maaşlarına ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı doğrultusunda çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

Çalışmaların sonunda elde edilen verilerin Cumhurbaşkanına sunulacağını belirten Işıkhan, "İktidarımız boyunca emeklilerimizi, işçilerimizi, memurlarımızı enflasyona ezdirmedik. Bundan sonra da aynı anlayışla devam edeceğiz." dedi.

Geçtiğimiz Temmuz ayında TBMM Genel Kurulu tarafından kabul edilen bir torba yasayla, memur ve emeklilerin gelecek yıl alacakları maaşlar belirlendi. Buna göre hükümetin, tüm kamu personeline 8 bin 77 lira seyyanen ödeme yaparak, en düşük memur maaşını 22 bin 17 liraya çıkaracağı bilgisi paylaşıldı.