Kadınlar gözleri arkada kalmadan işe gidebilsin, sosyalleşebilsin; çocuklar laik, bilimsel, kaliteli eğitim alabilsin diye Odunpazarı’na 8’i tam zamanlı 16 kreş kazandırdı. Kadınlar para kazansın, kendi ayakları üstünde dursun, ev ekonomisine katkıda bulunsun diye kısa adı OKEP olan Odunpazarı Belediyesi Kadın El Sanatları Pazarı’nı açtı. Kadınlar, Tarihi Bölgede bulunan Arasta Çarşı’sında ve Hamamyolu Caddesi’nde bulunan Sanat Köprüsünün altında bulunan OKEP mağazasında, yine Tarih Bölgede bulunan çadırlarda birbirinden güzel ve eşsiz el emeği göz nuru eserlerini satıyor. İstedikleri zaman da pazarlarda satış yapabiliyor. 

Hamamyolu ve Arasta’daki OKEP Mağazalarında 2023 yılında yaklaşık 637 bin liralık satış yapıldı. OKEP’ten faydalanan kadınlardan biri de Güler Üstün. Üstün ile OKEP’i ve hayatına katkılarını konuştuk. Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’a OKEP’i hayata geçirdiği için teşekkür eden Üstün, Başkan Kurt’un ‘Kadınları ve Çocukları Mutlu Bir Odunpazarı’ sözünün kendi hayatında gerçekleştiğini anlattı. 

“Bizim için terapi oluyor”

OKEP’in hayatına dostluklar, yuva kattığını belirten Üstün, “Bu işleri yapmak bizler için terapi oluyor. Sıkıntılarımızı atıyoruz. OKEP mağazalarına uğradığımızda arkadaşlarımızla görüşüyoruz, dertlerimizi paylaşıyoruz. Ördüklerimizi paylaşıyoruz. Sosyalleşiyoruz. Bu bizim için çok güzel” dedi. Küçük karakterlerden oyuncaklar yaptığını anlatan Üstün, arkadaşlarının ise çok farkı işler yaptığını söyledi. Kadınlar tarafından yapılan eserlerin çok beğenildiğini belirten Üstün, “Biz, arkadaşlarımıza giderken bile buradan bir şeyler alıyoruz. Kadın dayanışması diye biliriz buna. Birbirimize destek oluyoruz” dedi. 

“Faturalarımı ödüyorum”

OKEP mağazalarında satış yapıldıkça kendilerinin de para kazandığını vurgulayan Üstün, kazandıkları bu paranın her ay değiştiğini ifade etti. En son bin liranın üstünde para kazandığını dile getiren Üstün, “Bu parayla faturalarımı ödedim. Çocuklarıma katkı sunuyorum. Her şeyden öte burası benim boşluğumu kapatıyor. Hem maddi olarak kazanç sağlıyorum hem de arkadaşlık, dostluk kuruyorum. Benim için çok güzel. Ben de maneviyatı daha ağır basıyor” diye konuştu. 

Kazım Kurt: Yeni dönemde daha çok çalışacağız Kazım Kurt: Yeni dönemde daha çok çalışacağız

“Diğer kadınları da ailemize bekliyoruz”

Kadınlara seslenen Üstün, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü;

“Ben evde hırka örüyordum. Kuzenim önerdi OKEP’i. Ördüğüm hırkaları biriktiriyordum. Ne yapacağımı da bilmiyordum. Evde yaptıkları el işlerini ne yapacaklarını bilmeyen kadınları, özellikle buraya davet ediyoruz. Örgü yapmayı ve el işi yapmayı çok seven ve bunları maddiyata dönüştürmek isteyen kadınları ailemize bekliyoruz. OKEP’e ulaşmak da çok kolay. Ben, OKEP’i kurmayı düşünüp hayata geçiren, bu atmosferi yaratan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ve çalışma arkadaşlarına çok teşekkür ediyorum. Kazım Kurt göreve geldiğinde ‘Kadınları ve Çocukları Mutlu Bir Odunpazarı’ demişti. Bu söz, görüldüğü gibi benim için gerçekleşti”