Kurban Bayramı'nın yaklaşması ve okulların kapanmasıyla vatandaşlar tatil için fırsat yakalarken otobüs fiyatlarındaki artış dikkat çekti.

Bedelli askerlik ücretine büyük zam Bedelli askerlik ücretine büyük zam

Akaryakıta gelen zamlar, otobüs bilet fiyatlarını etkiledi. Özellikle on iki ay içinde benzin ve motorine gelen zamlar sonrası otobüs bilet fiyatları tavan yaptı. Yaz tatilinin başlayarak okulların kapanması ve yaklaşan Kurban Bayramı için seyahat etmek zorunda olan vatandaşlar kara kara düşünürken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, "Akaryakıtta derhal vergi indirimi yapılmalı" çağrısında bulundu.

Kurban Bayramı öncesi bilet fiyatları

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Kurban Bayramı’nı memleketlerinde geçirmek isteyen vatandaşların bayrama yaklaşık iki hafta kala artan otobüs bileti fiyatları nedeniyle sorun yaşamaya başladığını söyledi.

İki ayda yüzde arttı 

Cumhuriyet'ten Sarp Sağkal'ın haberine göre, Akın, “Ramazan Bayramı öncesinde ortalama 250 lira olan İstanbul-Ankara otobüs bilet fiyatları bugün itibarıyla neredeyse 400 liraya kadar çıktı. Benzer şekilde İstanbul-İzmir arasındaki bilet fiyatı da iki ay içinde 300 liradan ortalama 500 liraya çıkarak yüzde 65 oranında arttı” bilgisini paylaştı.

"Akaryakıtta derhal vergi indirimi yapılmalı" 

Akın, “Ramazan Bayramı öncesi, litresi 19 lira 10 kuruş olan benzin yüzde 45 oranında zamlanarak 27 lira 70 kuruşa çıktı. Nisan başında litresi 21 lire 35 kuruş olan motorin de yüzde 40 oranında zamlanarak 30 lira 11 kuruşa yükseldi. Akaryakıtta derhal vergi indirimi yapılmalı” çağrısında bulundu.