Genel itibariyle belirtmek gerekirse bilgisayara görüntü veren temel donanıma ekran kartı denir. Özellikle oyuncular için oldukça önemli olan ekran kartı, oyundan keyif almak isteyenler için dikkat edilmesi gereken konuların başında geliyor. 

Bilgisayarların pek çoğunda dahili grafik işlemcisi bulunmaktadır. Fakat bu sistemler genel yapıları gereği ekran kartları kadar yüksek performans sergilemiyor. Rutin bilgisayar kullanımını yerine getirebilecek düzeyde yeterli olan bu grafik birimleri, yüksek grafik gücü gerektiren oyunlar ve profesyonel tasarım yazılımları için harici ekran kartı kullanmak daha yüksek verim elde etmek için gereklidir. Özellikle bilgisayarlarını oyun için kullanan kişilerin, yüksek ve karmaşık grafikli oyunlardan tam performans almak için kaliteli bir ekran kartı seçimi yapması gerekmektedir. 

Ekran kartı seçerken sıklıkla yapılan hatalar

●    Önceliğin belirlenmemesi. Ekran kartı seçimi yaparken en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında önceliğin belirlenmemesidir. Oyun keyfinizi artıracak en doğru ekran kartını seçmek için hangi oyunları oynamayı planladığınızı ön planda tutmalısınız. Monitörünüz, Full HD ve daha üstünde bir çözünürlüğe sahipse orta ve üst segment ekran kartlarını seçmek gereklidir. Çözünürlüğün ve oyunlarda grafik detaylarının artmasıyla beraber ekran kartının işlemcisinin performansı ve belleğin kapasitesi, oyundan alacağınız keyfi artıracak detaylardandır. 
●    Bellek hızını göz ardı etmek. Gerekli araştırmaları yapmadan sabit bir hızda ekran kartı almaya karar vermek pek de doğru bir adım olmayacaktır. Üreticiler, geliştirdikleri ürünlerde yüksek hızlı bellek kullanarak, yüksek performanslı bir oyun deneyimi sunmayı hedefliyor. Almayı planladığınız ekran kartının, bellek performasını etkileyeceğini aklınızdan çıkarmamanız gerekmektedir. Belirli kategorilerde olan ekran kartları için üreticiler farklı formlarda bellekler kullanabilir. Ancak bu durum zaman zaman dikkate alınmayacak düzeyde de olsa performans farkı yaratabilir. 
●    Ekran kartının GB detayına dikkat etmek. Genellikle dikkatten kaçıyor olsa da işletim sistemi ve işletim sistemi üzerinde yer alan donanımlar az da olsa ekran kartını kullanırlar. Ekran kartının belleği yetersiz geldiğinde oyunlarda veya diğer işlemlerde zaman zaman takılmalar yaşayabilirsiniz. Üst düzey oyun performansı yaşamak isterseniz 8 GB ve daha yüksek bellekli ekran kartı tercih etmelisiniz. Bunun için 8 GB ve üzeri ekran kartlarını kullanabilirsiniz. 
●    DirectX sürümüne uygunluğuna dikkat etmemek. Microsoft’un Windows işletim sistemindeki grafik arabirimi olarak bilinen DirectX, her sürümüyle yeni özellikler getiriyor. Yeni özelliklerin gelmesi, ekran kartı tarafında zaman zaman performans ve uyumsuzluk konusunda sorun çıkarabilmektedir. Direct 12 arama birimine uygun şekilde tasarlanan oyunlar performans açısından daha yüksek olurken, oyunların her geçen gün buna göre tasarlandığını da göz önünde bulundurmak gerekir.