Eskişehir ziyaretinde Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ile bir araya gelen Özgür Özel, daha sonra Eskişehir İl Başkanlığı görevine seçilen Talat Yalaz ile bir araya gelerek hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. 

Özel, daha sonra partililere seslendi. Açıklamasında değişim vurgusu yapan Özel, “Eskişehir Cumhuriyet Halk Partililerin en rahat ettiği illerden bir tanesi. Sokakta yürürken vatandaşla karşılaştığınızda şikâyet değil, memnuniyet duyuyorsunuz. İlk ziyaretimi yaptığım kıymetli hocam Yılmaz Büyükerşen’den memnuniyet duyuyorsunuz, iki belediye başkanımız çok değerli Kazım abiden memnuniyet duyuyorsunuz, çok sevgili belediye başkanımız Ahmet Ataç’tan memnuniyet duyuyorsunuz ve üç milletvekilimizden memnuniyet duyuyorsunuz” dedi.

CHP, genel başkanına rakip çıkabilen bir partidir”

CHP’li Özel “Bugün buraya CHP Gurup Başkanı sıfatının yanında, CHP Genel Başkan adayı sıfatıyla geldim. CHP genel başkanına rakip çıkabilen bir partidir. Meclisteki diğer siyasi partilerde AK Parti’de böyle bir ihtimal akıldan dahi geçmezken, MHP’de böyle bir talep yeni bir partinin ortaya çıkmasına sebebiyet vermişken İYİ Parti’de henüz bir şey deneyimlenmemişken, Halkların Demokratik Partisi eş genel başkanlar belirlenmiş olarak kongre salonuna gelinirken Cumhuriyet Halk Partisi’nde genel başkana rakip çıkabilen, çoklu yarışlar olabilen, çok sayıda genel başkan adayının yarıştığı demokratik süreçlerdir. Bu CHP için birilerinin göstermeye çalıştığı gibi bir eksiklik değil aksine hem CHP hem de Türkiye için bir övünç kaynağıdır. Demokrasi böyle bir şeydir” diye konuştu.

Özgür Özel açıklamasına şöyle devam etti;

“Eskişehir’de üç milletvekilimiz birden beni karşıladı. Kendilerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Üç belediye başkanımız beni karşıladılar, kendilerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bizim iddiamız şudur, Cumhuriyet’in 100’üncü yılında çok önemli bir seçimi inandık, inandırdık ve sonuçta kaybettik. Bir özeleştiri yapmanın ve partide geçmişte yapılan doğruları sahiplenirken, yanlışları terk etmenin gerektiği bir süreci önerdik. Genel başkanımızla bir yol ayrımına geldik. Şüphesiz genel başkanımızın ekibinde de bizim ekibimizde de geçmişte uzun dönemler partiye hizmet etmiş, çok değerli deneyimli büyüklerimiz var. Ama arada bir fark var, bunu Eskişehir’de açıkça söyleyelim. Genel başkanımızın ekibindeki uzun süredir birlikte görev yaptığım deneyimli arkadaşlar, ‘genel başkan da biz de devam edeceğiz’ diyor. Bizim ekibimizdeki kıdemli arkadaşlar ise, ‘değişim bizden başlamalı, hiçbir göreve talip değiliz, genç kadroların arkasındayız, yanındayız’ diyorlar. Bizim listelerimize baktığınızda genç, dinamik yüzler, çok sayıda kadın ve baktığınızda CHP örgütünü göreceksiniz” 

“Kararı Eskişehir örgütü verecek”

Özel, ittifaklarla ile ilgili şu açıklamada bulundu;

“Türkiye genelinde CHP’nin üzülerek görüyoruz ki, ittifak potansiyelinde bir aşınma var. Bunu biz söylemiyoruz hem geçmiş ittifak ortaklarından hem de toplumsal bir ittifakla ilgili itirazla geliyor. Bir tanesi yaşanmışlıklardan, bir diğeri de ortaya çıkan gizli protokoller Zafer Partisi ile. ‘Biz CHP’ye oy verirken, Kemal Beye oy verirken Zafer Partisi’ne içişleri bakanlığını vermek için mi verdik’ diyen bir seçmen gurubu var. Biz CHP’de yaşanacak değişimin her iki ittifak alanında da yeni bir sayfa açacağını ümit ediyoruz. Ama Eskişehir özelinde ne olacağına Eskişehir’in siyasetçileri en doğru istişareleri oluşturarak karar verecektir. Biz değişimden sonra bütün muhataplarımıza birlikte kazanacağımız yerlerde ayrı ayrı girmenin ittifak yapmamanın ağır sorumluluğunu hatırlatarak ve kapılarımızı açarak, geçmişte yapılan hatalar varsa onlardan ders alarak tekrarlamamayı taahhüt ederek, partinin ittifak potansiyelini yeniden inşa etmeye çalışacağız. Eskişehir özelindeki kararı Eskişehir örgütü verecek. Eskişehir’de mevcut bir tek belediyemizi riske etmeden ve ilçelerde bunun üzerine çok daha fazla belediyeyi koyarak büyük bir başarı elde edeceğiz, bunun için morale ihtiyacımız var. Bu morali de 4-5 Kasım kurultayında hep beraber bulacağımızı hepiniz göreceksiniz” 

“Baba evindeyiz”

Özgür Özel partililere parti binasını göstererek şu sözlerle seslendi;

Eskişehir’de İYİ Parti’den istifa etmişlerdi! CHP’ye geçtiler Eskişehir’de İYİ Parti’den istifa etmişlerdi! CHP’ye geçtiler

“Ben Eskişehir’e gelirken hep koşa koşa geliyorum. Burada bir acı kahvesini içmek için sevgili Yılmaz hocamıza uğradım. Partimize vardığımda üç sayın milletvekilimin belediye başkanlarımızın parti yöneticilerimizin hepsini birden burada olması, bu ev sahipliğini göstermelerine teşekkür ediyorum. Arkamızda bir baba evi var. Ben bu baba evinin kapılarını ardına kadar açmaya geliyorum. Herkes bilir ki başı sıkışırsa, düzeni bozulursa gideceği bir baba evi vardır. Ben baba evinin çorbasını kaynatanlarla, bacası tütsün diye bu baba evine odun çekenlerle birlikteyim. Kapıları açacağız, herkes gelecek, düzeni bozulan, huzuru kaçan gelecek, çiftçisi, memuru, işçisi, işsizi gelecek. Çünkü bu baba evi kimsenin tapulu malı değil. Ne Kemal Kılıçdaroğlu’nda tapusu ne Özgür Özel’de. Baba evinin tapusu bir kişiye kayıtlıdır, o da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür”