Avrupa Kardiyoloji Derneği Akut Kardiyovasküler Hastalıklar Birliği (ACVC) Yönetim Kurulu Üyesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bülent Görenek, kalp krizinin beş belirtisini açıkladı. Görenek, "Kalp krizi her türlü bilimsel ve teknolojik gelişmelere rağmen ölümlerin en sık sebebi olmayı sürdürüyor” dedi.

Prof. Dr. Görenek, kalp krizinin günümüzde hala ölümlerin en önemli sebeplerinin başında geldiğini ifade ederek, “Erken tanı ve tedavi hayat kurtarıcıdır. Tanı ve tedavideki gecikmeler kalp krizi sırasında ve sonrasında ölüm riskini arttırmaktadır” dedi. 

Strep A kabusu büyüyor! Bu hastalıkta ilk 24 saate dikkat Strep A kabusu büyüyor! Bu hastalıkta ilk 24 saate dikkat

Prof. Dr. Görenek kalp krizinin en önemli beş belirtisini şöyle açıkladı;

  1. Şiddetli göğüs ağrısı ya da göğüste yoğun bir baskı hissi: Bu ağrı ya da baskı sol kola, çeneye, boyna yayılabilir. İstirahatte de devam eder, eforla artar. Genellikle yarım saatten uzun sürer. Dil altı haplar ile geçmez. Hastanın daha önceki göğüs ağrılarından şiddetlidir ve daha uzun sürer.
  2. Terleme: Şiddetli göğüs ağrısına sıklıkla eşlik eder. Ağrı ile başlayan, ağrıdan önce olmayan bir terlemedir. Bazı hastalar daha sonradan göğüs ağrısının özelliklerini tam olarak hatırlamasa da bu terlemeyi unutmazlar.
  3. Ani gelişen nefes darlığı: Sıklıkla şiddetli göğüs ağrısına eşlik eder. Kalp krizine bağlı kalp kası ölümü neticesinde gelişen ani kalp yetersizliğinden kaynaklanır. Krizin ağır seyrettiğininin bulgularından biridir.
  4. Aşırı kalp çarpıntısı ya da bayılma: Kriz sırasında gelişen ciddi kalp ritim bozukluğunun bulgusudur. Kalp krizine bağlı ölümlerin en sık sebebidir. Bazı durumlarda acil elektroşok uygulamak gereklidir.
  5. Belli belirsiz bulgular: Özellikle şeker hastalarında ve ileri yaştaki kişilerde göğüs ağrısı net algılanamayabilir. Gaz ya da kas ağrısı diye geçiştirilir. Bu grupta tanı koymak daha zordur, kalp krizinin atlanma olasılığı vardır.