Cluj Napoca şehrinin önemli festivallerinden olan, şehirdeki tüm dinamiklerin katkı sağladığı ve Cluj belediyesi tarafından düzenlenen Cluj Günleri kutlamalarına katılmak için kente ziyarette bulunan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İbrahim Arslan ve beraberindeki belediye bürokratları Cluj Napoca Belediyesi’ne de resmi ziyarette bulundular.  Gerçekleştirilen ziyarette Cluj Belediye Başkan Yardımcısı Dan Tarcea, Türkiye Cumhuriyeti Romanya Fahri Konsolosu Vasile Vita ve Uluslararası İlişkiler ve Dış Yatırım Departmanı Başkanı Emilia Botezan ile bir araya gelen Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Delegasyonu, yoğun programı sebebiyle toplantıya ziyaret programına katılamayan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in selamlarını ilettiler.

Cluj şehrinin tanıtım filmi ile başlayan ziyarette konuşan Belediye Başkan Yardımcısı Dan Tarcea, “Eskişehir ile şehrimizin birçok ortak yanı var. Her iki şehirde de kentlerinde bir dönüşüm yaratmış olan iki başkanı var. Her iki şehrin de eğitime ne kadar çok önem verdiğini görüyoruz. Tıpkı Eskişehir’de olduğu gibi burada da 100 binden fazla öğrenci var. Eskişehir’in çok güçlü üniversiteleri var ve bunu sağlayan kişi de bize göre aynı zamanda eski rektör olan Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen. Şehrimizde de eğitimi belediye olarak destekliyoruz ve bunun karşılığında Romanya’da yapılan sınavlarda en yüksek dereceleri yapan öğrenciler bizim şehrimizin öğrencileri oldu. Buradaki üniversitemizde Türkoloji bölümü de bulunuyor” dedi.

Cluj şehrine ilk geldikleri andan itibaren kenti çok beğendiğini belirten Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İbrahim Arslan, “Şehirlerimizin benzerliği benim için de çok özel. İzlediğimiz videodaki gibi mutlu insanların yaşadığı bir şehir yaratmak bizlerin de hedefi” ifadelerinde bulundu. 

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İbrahim Arslan ve Belediye Başkan Yardımcısı Dan Tarcea, Türkiye Cumhuriyeti Romanya Fahri Konsolosu Vasile Vita’ya kardeş şehir olma yolculuğunu başlattığı için teşekkür ettiler.

Gerçekleştirilen resmi ziyaret sonrasında kentte kültür turu da yapan Eskişehir heyeti, Turda Tuz Madeni’ni, Transylvania Tarih Müzesi’ni, Transylvania Kolejini ve Botanik Bahçe’yi ziyaret ettiler.

Konser, video mapping, drone ve havai fişek gösterileriyle Cluj Günleri kapsamında şehrin meydanında gerçekleştirilen açılış etkinliklerine katılan Eskişehir Delegasyonu, geçit töreninde ise Cluj Napoca Belediye Başkanı Emil Boc ile bir araya geldiler. Eskişehir heyetini şehirlerinde ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Başkan Boc, en kısa zamanda Eskişehir’e ziyarette bulunacağını ve iş birliği içinde projeler gerçekleştirmek için çalışmalarda bulacaklarını belirtti.