Depremzedeler için yapılan yardımların yetersiz olduğunu ifade eden Sağlık Sen Eskişehir Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal "Rakamlar yanıltmasın yardım kampanyası istenilen yerde değildir. Gariban çocuklar kumbarasını bağışlıyor yani hayallerini bağışlıyor. Çok parası olmayan orta halli olanlar 10 bin, 20 bin, 50 bin bağışlıyor. Büyük şirketler 20 yıldır AK Parti üzerinden zengin olanlar, siyasete kene gibi yapışmış kişiler komik rakamlar bağışladı. Örnek olması gerekenler nerede diye içinden geçiriyor. Tüpçünün yaptığı bağış gülünç ötesi gerçekten. Devletin bankalarından götürdüğünün yüzde biri bile değil. İnsanlar akşamdan bu yana küfür ediyor tüpçü abiye. Bir çok zengin öyle... Bu neyi gösteriyor. AK Parti gidiyor diye düşünüyor yağlı tabaka uzak duruyor biraz anlaşılan. Eskişehir’de mesela AK Parti üstünden zengin olan 150 kişi sayabiliriz. Sesleri çıkmıyor. Onlar başka kanaldan yardım yaptılarsa örnek olması için paylaşsınlar ki milletin yardım yapma isteği artsın” dedi.

"Dekont göstermeliler"

Köksal şöyle devam etti;

“Devlet ihalesi alıp karnını kaşıyanlarında sesi çıkmıyor. İhale için yaptığınız lobide harcadığınız enerjiyi birazda yardımlar için yapsanız ne kaybedersiniz. Şehrin devlet geleneğine zarar veren 5 milyar Dolar parası olduğu düşünülen siyasimizin de yardım dekontu piyasada yok. Acaba Kızılay'a mı bağış yaptılar, AFAD'a mı merak ediyor insan. Yoksa bir maaş kültürüne ayak mı uydurdu. Kızılay’ı zengin çocukların eğlence alanına dönüştüren ekip mesela kaç para şahsi bağış yapmış önemli. Dekont göstererek örnek olmalılar. Kızılay hesabına milletin verdiği yardımı tasniflemek ve lojistik yapmak yeterli mi geldi derler sonra"

"Depremzedeler ile fotoğraf çekip şov yapanlar..."

Köksal "Depremzedeler ile en çok fotoğraflar çekinen devlet üzerinden imkanlar ile şov yapan ablamız kaç para bağışladı mesela görmek isterim. İnanın AFAD için devletin misafirhanesi üzerinden boy boy fotoğraflar yetmiyor gibi hemşeri dayanışması diyene küfürler tehditler... Örnek olmak için ne yaptı sormadan edemiyor insan. İki milletvekili maaşı alan üst düzey sağlık yöneticileri nerelere bağış yaptılar örnek olması için paylaşılması güzel olur mesela. 7 bin 500 sağlık ordusuna örnek olması için soruyorum. Devlet üzerinden oturdukları yerden AFAD'ı bilmeyen, Valilik ne anlama gelir bilmeyen ablamız (tepeden atanmış) nereye yardım bağışladı mesela. Eskişehir için örnek saymakla bitmez. Bağışlar gizli yapılır. Hayırlar gizli yapılır. Aman kimse duymasın denir. Eskişehir'de merak ettiğim iki kurum amiri var dekontlarını, cidden örnek olması için paylaşmaları gerekir. Sonuçta iki kurumda 15 bin öğretmen 7 bin 500 sağlık personeli var. Önemli sayılar bunlar. Çünkü devlet üzerinden en çok iki kurum amiri sürekli fotoğraf veriyor. Bence bağış dekontları yarışmaları lazım, hayırda yarışmak önemlidir. Ciddi bir çalışma ile önemli rakamlar oluşur ama toplumun örnek alması için 20 senedir işin meyvesini yiyenler referans sistemi ile uzun yıllardır liyakatsiz duranları öne alalım derim. Yazıyı okuyunca "zamanı mı?" kardeşim diyenler için samimiyetsiz olmaktansa samimi doğruları söyleyemeye devam edelim. Yaraları beraber saracağız. Depremden etkilenen meslektaşlarımız için çalışmalar yapıyoruz. Devlet, sen, ben, o, biz, siz, onlar... Güçlü Türkiye samimi olanlarla yaraları saracak inşallah"