alexa

banner912

banner766

Çarpıntıyı hafife almayın

ESOGÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Görenek: "Kalbin karıncıklarından kaynaklanan ve tehlikeli olan bazı çarpıntılar ani ölüm ile kalp yetersizliğine sebep olabilir"

Sağlık 22.11.2017, 21:59 09.01.2020, 04:57 ABONE OL: google news
Çarpıntıyı hafife almayın

Anadolu Ajansı

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde 30 bini aşkın katılımcıyla gerçekleştirilen Amerikan Kardiyoloji Kongresi’ne davet edilen Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi ve Amerikan Kardiyoloji Koleji Kalp Çarpıntıları Liderlik Konseyi Üyesi Prof. Dr. Bülent Görenek, kalp çarpıntılarının sonuçları hakkında bir konuşma yaptı.

ESOGÜ Rektörlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, kardiyoloji alanındaki son gelişmelerin ele alındığı toplantıdaki konuşmasında Görenek, "Kalbin karıncıklarından kaynaklanan ve tehlikeli olan bazı çarpıntılar ani ölüm ile kalp yetersizliğine sebep olabilir." ifadesini kullandı.

Kalp çarpıntılarını hafife alınmaması gerektiğine işaret eden Görenek, kalp yetersizliği gelişen hastalarda nefes darlığı, hava açlığı, en ufak eforla bile yorulma gibi şikayetlerin sık olarak karşılarına çıktığını kaydetti.

Görenek, ilerlemiş vakalarda ise nefes sıkıntısı nedeniyle hastaların düz yatamadıklarını ve vücutlarında şişliklerin oluştuğunu bildirdi.

Görenek, "Eğer bu kalp yetersizliğinin sebebi kalp çarpıntılarıysa çarpıntıların baskılanmasıyla hastalarda kalp yetersizliği düzelebilmektedir. Bu çarpıntıların ortadan kaldırılmasında ilaç tedavisi yapılabildiği gibi, üniversitemizde olduğu gibi çarpıntı oluşturan odakların yakılması da mümkün olabilmektedir. Diğer nedenlere bağlı kalp yetersizliği olan hastalara göre bu hastalar daha şanslıdır. Çünkü uygun bir şekilde çarpıntı baskılanır ya da tedavi edilebilirse kalp yetersizliği düzelmekte ve hastaların şikayetleri ortadan kalkmaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 19 Eylül 2021
İmsak 05:07
Güneş 06:32
Öğle 12:58
İkindi 16:29
Akşam 19:15
Yatsı 20:34

Gelişmelerden Haberdar Olun

@