alexa

banner912

banner766

Eskişehir'de damar nakli ile sağlığına kavuştu

Eskişehir'de ileri derecede atardamar tıkanıklığı olan 66 yaşındaki H.B. isimli diyabeti ve koroner kalp hastalığı olan erkek hastaya sağ omuzundaki atardamardan, her iki kasık bölgesindeki atardamarlara sentetik damar nakli yapıldı. Özel Gürlife Hastanesinde yapılan başarılı operasyonla hasta sağlığına kavuştu.

Sağlık 23.01.2021, 15:32 ABONE OL: google news
Eskişehir'de damar nakli ile sağlığına kavuştu

Hasta hakkında yapılan açıklamada "Bir buçuk yıldır 100-150 metre yol yürümekle bacaklarında ağrı olup, durup dinlenmeden yürüyemeyen hastanın 15 gündür sağ ayak başparmağında yara oluşmuş. Yapılan tetkik ve anjiolar sonucunda karın bölgesindeki aort damarında böbrek damarlarından başlayıp, kasıklarına kadar olan atardamarlarında ileri derecede tıkanıklık ve kireçlenme saptanan hasta en son başvurduğu Özel Gürlife Hastanesinde ameliyata alındı. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı  Op. Dr. Muharrem Şenel tarafından hastaya axilllo bifemoral greft by-pass ameliyatı yapıldı. 80 cm uzunluğunda sentetik damar kullanılarak sağ köprücük kemiği altındaki atardamardan önce sağ kasığa, daha sonra da buradan sol taraf kasığa köprü oluşturuldu. Ameliyat sonrası ayaklarının beslenmesi düzelen, ağrıları rahatlayan ve ayak başparmağındaki yarası düzelmeye başlayan hasta gerekli önerilerle taburcu edildi" denildi. 

"Önerilen tedavileri harfiyen uyumalı"

Konuyla ilgili konuşan Op. Dr. Muharrem Şenel "Periferik arter hastalığı dediğimiz özellikle bacaklarında atardamar sertliği ve tıkanıklığı olan bu hastalar tedavisiz kalır veya yaşantılarına, diyetlerine, tütün yasağına dikkat etmezlerse; bacaklarının kesilmesinden ölüme kadar bir  çok sorunla karşılaşabilirler. Normal sağlıklı kişilere göre çok yüksek ölüm oranları; söz dinlemeyen, tedaviden kaçan hastalarımız için kaçınılmaz bir sondur. Son yapılan araştırmalar, bu hastaların kardiyovasküler açıdan 5 yıl içinde ölüm oranlarının normallere göre 2,5 ile 5 kat, 10 yıl içinde ise 3 ile 6 kat arasında fazla olduğunu göstermektedir. İstirahat ağrısı ve ayağında yara, kangren olan yani kritik bacak iskemisi olan hastalar hastalıkları ile baş başa bırakılırsa; 5 yıl içinde bu hastaların yarısı, 10 yıl içinde yüzde 90’ı kaybedilmektedir. Bu konuda son sözüm, periferik arter hastaları düzenli kontrollerini yaptırmalı, önerilen tedavilerine harfiyen uymalı ve kesinlikle tütün içiminden uzak durmalıdır" diye konuştu. 

Yorumlar (4)
Dilaver Atay 1 ay önce
Tebrik ediyorum Dr.Muharrem Şenel Türkiye’nin en iyi 5 kalp damar cerrahlarından birisi olduğunu seslen artık mütevazi olma.
CcC 1 ay önce
Eskisehir halkı olarak Dr Muharrem Şenel beyi tebrik ediyoruz Gürlife hospital hastanesinin yetkililer tarafından sgk kurum sozleşmesı yapılarak bu değerli hocalarımıza ve bu guzel ve donanımlı hastaneye herkesin ulaşması saglanılmalıdır
Cafer Kılınç 1 ay önce
Alkışlıyorum.
Mesut ulu tebrikler 1 ay önce
Tebrikler
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 03 Mart 2021
İmsak 05:59
Güneş 07:21
Öğle 13:15
İkindi 16:25
Akşam 18:58
Yatsı 20:16

Gelişmelerden Haberdar Olun

@