alexa

banner912

banner766

Gripten korunmanın en etkili yolu aşı

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Kurumsal İletişim Uygulama ve Araştırma Merkezi Medya Biriminin çeşitli konularda alanında uzman öğretim üyeleri ile hazırladığı ESOGÜ Gündem’de bu hafta ESOGÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Nurettin Erben “Grip Aşısı” konusunu ele aldı.

Sağlık 19.11.2019, 15:59 19.11.2019, 16:05 ABONE OL: google news

Inflüanza virüsünün neden olduğu grip hastalığının sağlıklı kişilerde herhangi bir müdahale olmaksızın bir iki hafta içinde iyileştiğini fakat çocuklarda, gebelerde ve yaşlılarda, altta başka hastalıkların bulunması durumlarında ciddi sonuçlar doğurabildiğini belirtti. Gripten korunmanın en etkili yolunun aşılama olduğunu söyleyen Prof. Dr. Nurettin Erben, grip aşısı ile birlikte hastaneye yatışların azaldığını belirtti. Prof. Dr. Nurettin Erben, 6 aydan büyük çocuklardan itibaren herkesin grip aşısı olabileceğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütünün bazı gruplar için öncelik önerdiğine dikkat çeken Prof. Dr. Nurettin Erben, bunların 5 yaşından küçük çocuklar, gebeler, 65 yaşından büyük olanlar, sağlık çalışanları ve böbrek yetmezliği, akciğer yetmezliği, karaciğer yetmezliği gibi kronik hastalıkları olanlar, vücut kitle endeksi 40’ın üzerinde olanlar kişiler olarak belirlendiğini söyledi. Sağlık Bakanlığının bu öncelikli gruplara grip aşısını ücretsiz olarak sağladığını belirtti. 

Prof. Dr. Nurettin Erben, grip aşısının koruyuculuğunun yapıldıktan 2 hafta sonra başladığını ve 6 ila 8 ay kadar koruyuculuğunun devam ettiğini, aşı yaptırmak için en doğru zamanın Ekim, Kasım ayları olduğunu ifade etti. Ülkemizde iki tip grip aşısının olduğunu kaydeden Prof. Dr. Nurettin Erben bunların üç tip virüse karşı olan trivalan, dört tip virüse karşı olan tetravalan veya quadrivalan olarak adlandırıldıklarını belirtti. 

Grip aşısının yalnızca ciddi alerjik durumların söz konusu olması halinde önerilmediğine dikkat çeken Prof. Dr. Nurettin Erben, bu alerjik reaksiyonların genelde solunum sıkıntısı, tansiyon düşüklüğü, kusma şeklinde kendini gösterdiğini, bu belirtilerin görüldüğü kişilere bir daha aşı yapılmadını belirtti. Prof. Dr. Nurettin Erben, yumurta alerjisi olan kişilerin grip aşısı sırasında sorun yaşayabileceğini bu sebeple yumurta alerjisi olanların denetim altında grip aşısını olmaları gerektiğini söyledi.  Prof. Dr. Nurettin Erben, kişilerin aile hekimlerine başvurarak veya ESOGÜ Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı polikliniğine başvurarak grip aşılarını olabileceğini belirtti. 
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 31 Temmuz 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:09
İkindi 17:02
Akşam 20:21
Yatsı 21:56

Gelişmelerden Haberdar Olun

@