banner766

12 ülke çocuklar için Eskişehir'de buluşacak

Eskişehir Şehir Tiyatroları’nın düzenlediği 14. Uluslararası Eskişehir Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali 25 - 31Mayıs tarihleri arasında çocuklar ve gençlerle buluşuyor. On iki ülkenin katıldığı festival, Şehir Tiyatroları’nın tüm sahnelerinde ve açık alanlarda tiyatro oyunları, dans gösterileri, müzik etkinlikleri ve atölyeler eşliğinde gerçekleşecek.

Sanat 23.05.2019, 12:54 09.01.2020, 02:07
12 ülke çocuklar için Eskişehir'de buluşacak

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları bünyesinde, 14 yıldır düzenli olarak gerçekleştirilen Uluslararası Eskişehir Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali, dünyanın farklı ülkelerinden çocuk ve gençlik tiyatrosu örneklerini bir araya getiriyor. Bu yıl rekor bir katılıma sahip olan festival, sahne sanatlarının farklı disiplinlerinden oluşan bir seçki ile renkleniyor.  

Avrupa’nın prestijli organizasyonları arasında yer alan festivalin 14. Yılında,İtalya’danKatastrofaClown "Rüyalar" ve "Balonlar" adlı oyunlarını, Rusya’dan Teatrol Topluluğu "Ballad" adlı oyununu yine İtalya’dan DueMondi Topluluğu "Fiesta" adlı sokak gösterisini, Çekya’danPavelVangeli “Dans Eden Kuklalar" adlı kukla oyununu, Danimarka’dan DanskRakkerpak Topluluğu “Üç Kişilik Kumpanya" adlı oyununu, Avusturya’dan Silk Fluegge Topluluğu "Sie Si" adlı oyununu, Bulgaristan Boxart Topluluğu“Kum Taneciğinin Öyküsü" adlı gösterisini, Romanya’dan PuckPuppetTheatre "Melekler Sokağı" adlı kukla oyununu, Hırvatistan’dan TheatreVirovitica Topluluğu "Kashtanka" adlı oyununu, Brezilya’dan Grup Tibanare "Kuşların Öyküsü" adlı oyununu, Almanya’dan Theater GrueneSosse Topluluğu "Kayboluş" adlı oyununu ve Türkiye - Hollandaortak yapımı Atta Festival – Bontehondprodüksiyonu "Tavşan Aranıyor" adlı oyununu Eskişehirli minikler için sahnelemek üzere festivale yurt dışından katılıyorlar.

Bursa’dan Nilüfer Kent Tiyatrosu "Bahçe" ve “Yeni Dünya, Bir Uzay Macerası” adlı oyunlarını, Ankara’dan Assitej Genç Sahne Topluluğu“Dünyanın En Küçük Hikâyesi” adlı oyununu, İstanbul’dan Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu "Selam Sana Shakespeare" adlı gençlik oyununu ve Ankara Devlet Tiyatrosu "Mavi Kuş" adlı oyununu sahneleyecek. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları festivalde,"Geçmem Gerek", “Küçük Kara Balık” ve “Tiri İle Nesi” adlı sevilen çocuk oyunlarının yanı sıra, EBBŞT Gençlik Sahnesi mezuniyet projesi olan " Dogville" adlı gençlik oyununu izleyicisi ile buluşturacak.

Festivalde ayrıca EBBSO Ensemble konserinin yanı sıra, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Gençlik Korosu ve Genç Ritim Grubu ile Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Çocuk Ritim Grubu gösterileri yer alacak. Festivalin bu yıl ki atölye çalışmaları oldukça zengin.Ayten Öğütçü Kukla Yapım Atölyesi ile Nilay Yılmaz “masal yaratıcı yazma", Asu Şişman "masal drama", Birnur Fidan "masal drama", Burcu Ceylan "masal müzik devinim", Başak Bayraktar "masal yoga”, Bahar Gürey "masal yaratıcı dans", Yıldız Yaman “İnteraktif drama kukla" ve Senem Kıroğlu Nane "masal yoga" atölyelerini çocuklarla buluşturacaklar. Festival süresi boyunca Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Kültür Sarayı Balo Salonunda “Çocuk GözüyleEskişehir” konulu resim sergisi ziyaretçilere açık olacak. Sergi, Eskişehir Kent Konseyi ve TEGV işbirliği ile gerçekleşiyor ve çocukların yaptığı çizimlerden oluşuyor. 

Festival, 25 Mayıs Cumartesi günü Haller Gençlik Merkezi’nden başlayacak festival yürüyüşünün ardından saat 13.30’da Adalar Mevkii’ndeaçılış yapacak. Yedi gün boyunca devam edecek olan etkinlikler31 MayısCuma günü sona erecek. 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Eylül 2020
İmsak 05:21
Güneş 06:44
Öğle 12:54
İkindi 16:14
Akşam 18:53
Yatsı 20:11
Günün Anketi Tümü
Sizce Eskişehir halkı koronavirüse karşı bilinçlendi mi?
Sizce Eskişehir halkı koronavirüse karşı bilinçlendi mi?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@