alexa

banner912

banner766

Çöplük zeytinliğe dönüştürülecek

Sarıcakaya Belediyesi, yaklaşık 40 bin metrekarelik mevcut çöplük alanı bir proje kapsamında zeytinlik alanına çevirerek buraya ekilecek 16 bin fidandan yıllık yaklaşık 320 ton zeytin üretilmesi hedefleyen bir proje başlattı.

Sarıcakaya 14.12.2018, 11:50 15.12.2018, 19:13 ABONE OL: google news
Çöplük zeytinliğe dönüştürülecek

‘İç Anadolu’nun Akdenizi’ Sarıcakaya örnek bir projeye daha imza attı. Sarıcakaya Belediyesi yaklaşık 40 bin metrekarelik mevcut çöplük alanını zeytin üretiminde kullanacak. Projeye kapsamında Sarıcakaya Belediyesi Fen İşlerine bağlı ekipler, çöplük alanında temizleme işlemlerine başladı. Ağır iş makineleriyle gerçekleştirilen temizlik çalışmalarının hemen sonrasında bölgeye yaklaşık 16 bin adet zeytin fidanı dikileceği kaydedildi. 

320 TON ZEYTİN: Konuyla ilgili bilgi veren Sarıcakaya Belediye Başkanı Faruk Güler, yapılacak bu yeni projeyle önümüzdeki yıllarda belediyenin gelir elde edeceğine işaret etti. Güler, “Böylesine anlamlı bir projeye daha imza atmak bize nasip oldu. Mevcut şuan kullanılan yaklaşık 40 bin metrekarelik çöplük alanını temizlemeye başladık. Bu bölge tamamen temizlendikten sonra da tabiri caizse ‘Belediye ekmeğini çöpten kazanacak’ sözünü kullanmak yerinde olur. Burada zeytinlerimizde ekildiğinde üretim kapasitemizi 320 ton olarak hedeflemekteyiz” diye konuştu.

ARTIK ZEYTİN DENİNCE SARICAKAYA AKLA GELECEK: Zeytin üretiminde de Türkiye’de öncülük etmek istedikleri mesajını veren Güler, “Sarıcakaya’mızın iklim şartları bakımından Akdeniz ve mikro klima özeliğine sahip olması bizler için büyük bir avantajdır. Bu nedenle avantajı fırsata çevirmek gereklidir. Biz de bu tarz projeler üreterek hem ilçe ekonomisine katkı sağlamaya çalışıyoruz hem de avantajı fırsata çevirmiş oluyoruz. Bu projemizin meyvesini de önümüzdeki yıllarda almaya başlarız. Her zaman desteklerini esirgemeyen ve ilçemizin marka olma yönünde hızla ilerlemesine büyük katkı sağlayan AK Parti Eskişehir Milletvekilimiz Prof. Dr. Emine Nur Günay’a ile Prof. Dr. Nabi Avcı’ya bir kez daha teşekkürlerimizi iletiyoruz. Artık zeytin denince de akla ilk gelecek yerlerden birisi de Sarıcakaya olacaktır” dedi. Güler, ayrıca “Bu alan temizlenip ayrıştırıldıktan sonra üretime kazandırılmış olacaktır. Bununla beraber de ilçemize bu bölgede Çöp Ayrıştırma Merkezi kazandırmış olacağız” şeklinde konuştu. 
 

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 17 Mayıs 2021
İmsak 03:52
Güneş 05:36
Öğle 12:59
İkindi 16:53
Akşam 20:13
Yatsı 21:49

Gelişmelerden Haberdar Olun

@