Eskişehir’de Japonların finansman olduğu proje büyüyor Eskişehir’de Japonların finansman olduğu proje büyüyor

Eskişehir’de Sarıcakaya Belediyesi sosyal sorumluluk projesi kapsamında örnek çalışmalara imza atmaya devam ediyor.

Sarıcakaya Belediye Başkanı Hüseyin Çam ve eşi Atiye Çam’ın koordinatörlüğünde engelli çocuklara sahip ailelere yönelik farkındalık oluşturabilmek amacıyla faaliyete geçirdiği çalışma devam ediyor. İlçedeki Beyköy, Dağküplü, Düzköy, İğdir, Kapukaya, Laçin, Mayıslar ve Merkez de dahil olmak üzere 33 aile tek tek ziyaret edilirken onlardan gelen talep ve öneriler de kayıt altına alınıyor. 

“O anneler bir gece dahi aralıksız uyku uyumuyor”

Fedakar annelerin engelli çocuklarını büyütürken asla bir gece dahi olsun derin ve aralıksız uyku uyumadıklarını belirten Atiye Çam “Asıl fedakar annelerimiz sizlersiniz. Bizler sadece sizlerin yaşantılarını yüzeysel gözlemleyebiliyoruz. Perde arkasında yaşadığınız zorluk ve sıkıntıları sizler daha iyi biliyorsunuz. Çocuklarınızın gözleri görmese de, kulakları işitmese de, el ele çayırlarda çimenlerde koşturmasa da annelik duygusu ve şefkati bizlerin tarif edemeyeceği bir şeydir” dedi. 

“Toplum olarak hepimize düşen görevler var”

Engelli ailelere destek konusunda neler yapabileceklerini tespit edebilmek amacıyla böyle bir çalışma içerisinde bulunduklarını aktaran İlçe Kadın Kolları Başkanı Azime Demirel de “Ben kendimde bir engelli çocuk sahibi olan anneyim. Toplum olarak bize düşen görevler de elbette vardır. Engelli birey denince çoğumuzun zihninde “acınacak birey” imajı canlanıyor. ‘Hepimiz engelli adayıyız’ derken bile aslında engelli olmanın ‘sıkıntılı, düşkünlük içeren bir hâl’ olduğunu, vurgulamış oluyoruz bir bakıma. Fakat bizim asıl yapmamız gereken şey, engelliler için yasaların emrettiği görevleri yapmaktan; ayrımcılıktan, ötekileştirmekten ve önyargılardan arınmış bir bakış açısı geliştirmek olmalıdır” şeklinde konuştu. 

Konuşmaların ardından annelere özel çeşitli hediyeler takdim edildi.

Belediye Başkanı Hüseyin Çam ve eşi Atiye Çam’ın koordinatörlüğünde engelli çocuklara sahip ailelere yönelik farkındalık oluşturabilmek amacıyla faaliyete geçirdiği çalışma bölgede takdir topluyor.