MAK Danışmanlık yerel seçimlere artık sadece günler kala Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van'da yapılan araştırmanın sonuçlarını açıklamıştı.

Yılmaz Büyükerşen’den seçim sonrası ilk mesaj Yılmaz Büyükerşen’den seçim sonrası ilk mesaj

MAK Danışmanlık şirketinin başkanı Mehmet Ali Kulat yaptığı açıklamada AK Parti'nin oylarına olumsuz anlamda en çok etkileyen partiyi açıkladı.

Kulat Yeniden Refah Partisi’nin Cumhur İttifakı’ndan kopmasından dolayı ittifakın toplam oyunun yüzde 45’in altına inebileceğini söyledi.

Mehmet Alit Kulat, yerel seçimlere 18 gün kala sahadaki son durumla ilgili olarak Sözcü yazarı Aytunç Erkin’e değerlendirmelerde bulundu.

Kulat, şöyle konuştu;

“AK Parti-MHP bir blok. Ama burada bir şey daha ortaya çıktı: Yeniden Refah Partisi özellikle Anadolu’da AK Parti’ye ciddi zarar veriyor. Büyükşehir dışındaki illeri çalışıyoruz şu anda; pek çok yerde seçimi alabilme veya zorlama durumu da var. İYİ Parti geçen dönem tek bir büyükşehir almamıştı. Oy oranını ancak muhafaza edecek İYİ Parti. Ordu’da alıyor, Nevşehir’de, Iğdır’da şanslı görülüyor. Çok değişik bir seçim.

Türkiye ortalamasına bakıldığında Cumhurbaşkanlığında yüzde 52 oy alan Cumhur İttifakı’nın oylarının 45’in altına düşme ihtimalini görüyorum. AK Parti yüzde 35 almıştı, MHP’nin oyu vardı. Birçok yerde MHP’nin, AK Parti’nin adaylarını desteklediği ve YRP’nin ittifaktan koptuğu için oylarının yüzde 45’in altına düşeceğini düşünüyorum.”