banner766

Safran Eskişehir'de çiçek açtı

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan Alkan, Seyitgazi ilçesinin Sancar mahallesinde safran yetiştiriciliği yapan kadın çiftçileri ziyaret etti. Kadın çiftçi Halime Başyiğit’e ait tarlaya Türkiye'nin ilk ve tek tescilli safran çeşidi olan “Kara Arslan” soğanı dikildi.

Seyitgazi 19.10.2018, 15:39 20.10.2018, 15:08
Safran Eskişehir'de çiçek açtı

Personeli ile kadın çiftçi Halime Başyiğit’e ait safran ekili tarlada incelemelerde bulunan İl Müdürü Alkan, tarla başında kadın çiftçi ve eşi ile sohbet ederek karşılıklı bilgi alış verişinde bulundu. Alkan, safran tarlasında yaptığı açıklamada; “Tarım ve Orman Bakanlığınca desteklenen ‘Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor’ projesi kapsamında kadın çiftçi Halime Başyiğit’e ait tarlaya Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü teknik desteğiyle, Türkiye'nin ilk ve tek tescilli safran çeşidi olan “Kara Arslan” çeşidi Safran soğanı dikimi yapıldığını belirtti. 

Safranın dünyanın en pahalı baharatı ve boya, kozmetik, ilaç ve gıda sanayi gibi çeşitli endüstri dallarında geniş kullanım yelpazesi olduğunu belirten İl Müdürü Alkan, safranın, Eskişehir şartlarında kadın eliyle yetiştiriciliğini yaygınlaştırarak kadın çiftçilerimiz için yeni bir tarımsal üretim faaliyet kolu oluşturarak Türkiye'nin tarım ekonomisine katkı sağlamalarının amaçlandığını ifade etti. 
Tarlada çiftçimizle birlikte safran hasadı yaparak projenin başarılı olmasından duyduğu memnuniyeti ifade eden İl Müdürü, Sancar mahallesinin, safran üretiminde Eskişehir’de küçük Safranbolu olması için, gerekli çalışmaların yapılacağını belirtti. 

Projede emeği geçen tüm personele ve kadın çiftçimize özellikle teşekkür eden Alkan, İl Müdürlüğünce alternatif ürünlere yönelik gelir getirici projelerin yapılmasına önem verileceğini belirtti. Kadın çiftçiye eşi de İl Müdürü Alkan'ı tarlalarında görmekten ve safran projesi ile yapılan ziyaretten duydukları memnuniyeti ifade ettiler. 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 05 Aralık 2020
İmsak 06:27
Güneş 07:56
Öğle 12:53
İkindi 15:19
Akşam 17:40
Yatsı 19:04
Günün Anketi Tümü
Eskişehirspor İlhan Var ile başarılı olur mu?
Eskişehirspor İlhan Var ile başarılı olur mu?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@