2022 yılında artış gösteren küresel enflasyon, yükselen döviz kurları ve ÖTV'nin iç piyasalara etkisi ile vatandaşlar oldukça zor zamanlardan geçiyor. Temel gıdalardan akaryakıt ürünlerine kadar bütün ürün ve hizmetlerin fiyatları önemli ölçüde artarken, tütün fiyatları da yıl içerisinde önemli ölçüde yükseldi. 2022'de sigara fiyatları 8 lira artarken, Temmuz ayındaki son 2 liralık artışta sigara fiyatlarına yansıtıldı.

Gelen son 2 liralık zam sonrasında yeni bir zam gelip gelmeyeceği özellikle sigara tiryakilerinin çok yakından takip ettiği bir konu hâlini aldı. Sektör temsilcilerinin açıklamaları Eylül ayında yeni zam beklentisini oluştururken, konuya ilişkin yapılan yorumlarda en ucuz sigaranın bile çok pahalı olma yoluna gittiği söylendi.

Geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği (TBYD) Başkanı Erol Dündar, açıklamasında Temmuz ayında tütün fiyatlarındaki artışın eksik olarak yansıdığını söylemişti. Dündar, yapılan 2 liralık zammın gerçekte 4 lira olduğunu fakat bunun 2 lirasının sübvanse edilerek eklendiğini belirterek sübvanse edilen 2 liranın kısa bir süre sonra sigara fiyatlarına zam olarak ekleneceğini düşündüklerini ifade etmişti.

Dündar'ın bu açıklamalarını, Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş'ın bir başka açıklaması izledi. Aybaş, tütün grubunun da son günlerde 1,5 lira arttığını söyledi ancak bunun hangi sigara grubu olduğunu açıklamadı. Yetkililer henüz konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmamasına rağmen, mevcut sigara fiyatları da sürekli sorgulandı.