alexa

banner912

banner766

Adar, CHP'nin sonuç bildirisini açıkladı

CHP Eskişehir İl Başkanı Abdülkadir Adar, CHP Parti Meclisi'nin Sivas Kongresi 100. Yıldönümü Sonuç Bildirisi'ni açıkladı.

Siyaset 04.09.2019, 14:40 05.09.2019, 13:12 ABONE OL: google news
Adar, CHP'nin sonuç bildirisini açıkladı

Adar "Atatürk'ün 100 yıl önce Sivas Kongresi'nde temellerini attığı Türkiye Cumhuriyeti bugünlere ulaştı. O gün Sivas'ta hocasıyla, öğretmeniyle, doktoruyla, mühendisiyle, çiftçisiyle, esnafıyla, askeriyle bir ulus nasıl Mustafa Kemal'in arkasında durduysa, bundan böyle de 81 milyon vatan evladı Büyük Önderi'nin izinden gidecek ve Türkiye Cumhuriyeti'ni sonsuza taşıyacak. Tam 100 yıl önce Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, bağımsızlığa ve kurtuluşa giden yolun başında Sivas’ta dediği gibi 'Biz, ekalliyette (azınlıkta) kalsak dahi mandayı kabul etmeyeceğiz. Parolamız tektir ve değişmez, ya istiklal, ya ölüm" dedi. 

Adar, CHP Parti Meclisi'nin Sivas Kongresi 100. Yıldönümü Sonuç Bildirisi'ni de açıkladı: 

Bugün, Sivas Kongresi’nin 100. Yıldönümünü gururla kutluyoruz. 

Sivas Kongresi, esaret ve tahakküm altında yorgun düşmüş ve fakirleşmiş büyük bir milletin, emperyalistlerin manda ve himayesini reddederek, tüm güçlerini tam bağımsızlık için birleştirdiği ve milli iradeyi tek kurtarıcı olarak ilan ettiği bir büyük şahlanıştır. 

Sivas kongresi, halkımızın vicdanından yükselen Kuvayı Miliye ruhunu, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti çatısı altında birleştiren kongredir. 

Sivas Kongresi, Büyük Önderimiz ilk Genel Başkanımız Gazi Mustafa kemal Atatürk’ün ifadeleriyle, Kuvayı Milliye Ruhundan ve Müdafaa-i Hukuk anlayışından neşet eden, onun bağrından doğan Cumhuriyet Halk Partisi’nin de ilk kurultayıdır. 

İlk kurultayımızın ve ilk genel başkanımızın aydınlattığı yolda partimiz, yüz yıldır her türlü hukuksuzluğa ve adaletsizliğe karşı, ayrım yapmadan tüm yurttaşlarımız için hakkı, hukuku, adaleti savunmaya devam etmiştir ve edecektir. 

Köklerini Müdafaa-i Hukuk anlayışından alan ve çok partili demokrasiye geçişin öncülüğünü yapan partimiz, aziz milletimizin büyük mücadeleler sonunda elde ettiği hukuki ve demokratik kazanımları koruma kararlığındadır. 

Hiç şüphesiz ki, bu kazanımların en büyüğü tüm yetkilerin bir saraydan, bir tek adamdan alınıp Meclis’e, milletin temsilcilerine, yani milletin kendisine verilmiş olmasıdır. 

Cumhuriyet Halk Partisi, 100 yıl önce olduğu gibi bugün de, saray rejiminin yurttaşlarımıza reva gördüğü haksız, hukuksuz ve adaletsiz yönetim anlayışına karşı, yurttaşlarımızın birlikteliğini, demokrasiyi ve hukukun üstünlüğünü kararlılıkla savunacaktır. Milletimizin demokratik iradesinin ve refahının önündeki tüm engelleri kaldırmak için mücadele edecektir. 

Bu çerçevede öncelikle;

  1. Cumhurbaşkanımım kesinlikle tarafsız olmasını,
  2. Güçler ayrılığı ilkesine mutlaka uyulmasını,
  3. Devlet yönetiminde şeffaflık ve hesap verebilirliğin sağlanmasını,
  4. Ekonomik ve Sosyal Konseyin düzenli olarak toplanmasını,
  5. Kamu Özel İşbirliği Projelerine döviz bazında verilen garantilerin derhal TL’ye çevrilmesini gerekli görüyoruz. 

Sivas Kongresi her türlü manda ve himayeyi reddetmişti. Bugün dünyada emperyalizmin yeni biçimleri, yeni manda ve himaye yöntemleri halkları sömürmeye devam etmektedir. Sivas Kongresi’nin 100. Yılında bölgemizde ve dünyada yaygınlaşan her türlü yeni mandacılık ve yeni himayecilik yöntemlerini reddettiğimizi beyan ediyoruz. 

Sivas Kongresi, bağımsızlık, özgürlük ve adalet yürüyüşümüzdeki ilham kaynağıdır. 

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi olarak, ulusumuzun birliğine ve bütünlüğüne, vatanımızın bağımsızlığına ve milletimizin iradesine olan sarsılmaz inancımızı yüzyıl önce olduğu gibi bugün de Sivas’ta, aynı heyecan ve kararlılıkla yineliyoruz. 

Başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere dünya tarihinde emperyalizme karşı en şanlı mücadeleyi veren vatansever yurttaşlarımıza bir kez daha minnet ve şükranlarımızı sunuyoruz. 

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 08 Mayıs 2021
İmsak 04:04
Güneş 05:43
Öğle 12:59
İkindi 16:51
Akşam 20:06
Yatsı 21:38

Gelişmelerden Haberdar Olun

@