alexa

banner912

banner766

Çakırözer: Çiftçinin borçları cezalı faiz üzerinden işliyor

Eskişehir’de Haziran ayında yaşanan sel ve dolu felaketinden zarar gören çiftçiler ikinci bir mağduriyetlerle karşı karşıya. CHP’li Çakırözer çiftçinin borç ödemesinin 31 Ağustos tarihinde sona erdiğinin belirterek, çiftçinin borçlarının cezalı faz üzerinden işlediğini ve çiftçinin yeniden mağdur edildiğini söyledi.

Siyaset 08.09.2019, 15:02 09.09.2019, 15:47 ABONE OL: google news
Çakırözer: Çiftçinin borçları cezalı faiz üzerinden işliyor

CHP’li Çakırözer, 31 Ağustos’ta ödeme süresi dolan çiftçinin borçlarını ödeyemediğine dikkat çekerek, çiftçinin borçlarının cezalı faiz üzerinden işlem gördüğünü söyledi. Çiftçilere ikinci bir mağduriyet yaşatılmaması için yetkililere seslenen Çakırözer, “Sel ve doludan etkilenen çiftçilerimizin zararları tam anlamıyla karşılanmadığı için mağdur edildi. Ne zararları karşıladınız, ne de borç ertelemesine gittiniz. Çiftçimizi daha fazla mağdur etmeyin, çiftçinin borcunu erteleyin” dedi. 

Selden etkilenen çiftçinin kendi hesabıyla 100 milyon zararı olduğunu aktaran Çakırözer, “Eskişehirimizde selden etkilenen çiftçilerimizin kendi hesaplarıyla zaten 100 milyon zararı var. İktidar yetkililerinin yaptığı hasar tespit çalışmalarında bu zarar 60 milyona yakın tespit edilmiş. TARSİM selden etkilenen çiftçilerimiz için 9 milyon tutarında yardım yapıldığını açıklıyor. Hasar tespiti yapılan çiftçilerimizle konuştum.  TARSİM’e kayıtlı olan çiftçilerimize çok az miktarlarda ödeme yapılmış. TARSİM’e kayıtlı olmayan çiftçimize ise hiçbir destek yapılmamış. Çiftçinin 100 milyon zararının 10’da 1’ini ödemek marifet mi? Bu rakamları ödedik diyerek hiç kimsenin derdine derman olamazsınız” dedi. 

Çakırözer yetkililere çağrıda bulunarak, “31 Ağustos çiftçilerimizin borçlarını ödemesi için son tarihti. Ama çiftçimiz borçlarını ödeyemedi. Herhangi bir ertelemeye gidilmedi. Şu an çiftçilerimizin borçları cezalı faiz üzerinden işliyor. Çiftçimiz borç ertelemesi bekliyor. Borç yapılandırması bekliyor. 9 milyon ödeme yaptık diyerek kurtulamazsınız. Çiftçimizin mağduriyetleri derhal giderilmeli” dedi.

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 03 Mart 2021
İmsak 05:59
Güneş 07:21
Öğle 13:15
İkindi 16:25
Akşam 18:58
Yatsı 20:16

Gelişmelerden Haberdar Olun

@