alexa

banner912

banner766

Çakırözer'den millet bahçesi eleştirisi: Başkanları aradım...

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde, bakanlığın pek çok projesinde Eskişehirlilerle diyalog kurmamasına, muhalif yerel yönetimlerle işbirliğine gitmemesine tepki gösterdi.

Siyaset 12.11.2019, 15:06 13.11.2019, 13:57 ABONE OL: google news
Çakırözer'den millet bahçesi eleştirisi: Başkanları aradım...

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2020 yılı bütçesinde iktidarın Eskişehir projelerini eleştirdi. Bakanlığın pek çok projesinde muhalif yerel yönetimlerle işbirliğine gitmediğini, Eskişehir halkı ile diyalog kurulmadığını belirten Çakırözer, konuşmasında, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un “Doğal dokumuza, tabiatımıza zarar vermesi ihtimali çok az bile olsa o projeye asla ÇED onayı vermiyoruz”sözlerini anımsattı. 

"TÜM İTİRAZLARA, HATTA MAHKEME KARARINA RAĞMEN": Çakırözer, “Eskişehir'imizin verimli Alpu Ovası üzerine kömürlü zehir santrali kurulmak isteniyor. Eskişehir'de yurttaşlar karşı, sendikalar, odalar, tüm partiler karşı; imzalar toplandı. Ama 1 milyon Eskişehirliyi zehirleyecek Alpu Termik Santraline ÇED onayını verdiniz. Proje mahkeme kararı ile ancak iptal edilebildi. O zaman bu ÇED onayını kim verdi” eleştirisinde bulundu.Çakırözer, termik santral konusunda neden ısrar edildiğini de sorarak, “2020 programında, Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklanan programda yine Alpu konusunda 60 bin metre sondaj planlaması var. Tüm itirazlara rağmen Alpu'nun zehirlenmesi, Eskişehir'in zehirlenmesi konusunda bir ısrar var. Bu ısrar neden?” dedi. 

"MİLLET BAHÇELERİ MİLLETTEN GİZLİ": Eskişehir Millet Bahçesi’nin de aynı şeklide Eskişehirli şirketlerden kaçırıldığını, yerel yönetimlerle birlikte çalışılmadığını belirten Çakırözer, “Tek kaynak ihaleye çıkıldı. Sanki afet varmış gibi acele ihaleyle, İstanbul’dan bir şirkete eski parayla 50 trilyon liraya verildi. Bunu Eskişehir'de yapabilecek olan şirketler ‘Biz bunu yarısına bile yaparız’ derken bunun tek kaynak olarak ihale açılmadan verilmesi sıkıntılıdır” ifadelerini kullandı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un sunumunda Eskişehir’e ikinci bir millet bahçesinin yapılacağının yer aldığını belirten Çakırözer, “Eskişehir’deki belediye başkanlarımızı aradım. İkinci millet bahçesinden de hiçbirinin haberi yok. Bu sadece millet bahçeleri için değil. Başka projelerde de hiçbir şekilde yerel yönetimlerle iletişim kurulmuyor, diyalog kapısı açılmıyor. Millet için yapılan projeler neden milletle planlanmıyor” dedi. 

"SÜPER KENT PROJESİ OLACAKTI NE OLDU?": Çakırözer 2016 yılında Fatma Güldemet Sarı’nın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı döneminde açıklanan Süper Kent Projesini de hatırlatarak, “Eskişehirimiz 2016 yılında bakanlığınızca pilot il seçildi. 75 bin nüfuslu süper kent kurulacağı açıklandı. Bu süper kent Kocakır bölgesinde olacaktı; sunumu yapıldı, maketi tanıtıldı, birçok sosyal donatısı olacaktı ancak bu süper kentin ne olacağına ilişkin sizin de bugüne kadarki açıklamalarınızda hiçbir şey görmedik” eleştirilerinde bulundu. 

"DÜNYANIN ÇÖPÜNÜ ALIYORUZ": Türkiye’nin artık çöp ithal eden ülke geldiğinin altını çizen Çakırözer, şöyle konuştu: “Sıfır Atık Projesi'nin başlattık’ diye övünüyoruz. Artık naylon poşetler parayla satılıyor. Bunu büyük proje gibi anlatıyoruz tabii ama bir taraftan da Türkiye dünyanın atık merkezi hâline geliyor. Çin çöp ithalatına sınır getirince atıklar Malezya, Polonya, Vietnam ve Tayland'a yöneldi. Ardından, bu ülkeler de ithalata kısıtlamalar getirince dünyanın çöpü Türkiye'ye gelmeye başladı. İngiltere'den en çok plastik çöp ithal eden ülkeler arasında Türkiye sayılıyor. İngiltere Çevre Ajansına ihracatçılar tarafından bildirilen verilere göre 2018'in ilk üç ayında İngiltere Türkiye'ye gemiyle 27.034 ton plastik çöp gönderdi. Şimdi, biz taraftan torbalar paralı olsun, aman plastik kullanmayalım diyoruz ama bir taraftan da dünyanın çöpü olmayı konuşuyoruz.” 
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 01 Ağustos 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:09
İkindi 17:02
Akşam 20:21
Yatsı 21:56

Gelişmelerden Haberdar Olun

@