alexa

banner912

banner766

Çakırözer: Zabıtalar da yıpranma hakkından faydalanmalı

Zabıta Teşkilatı'nın 192. kuruluş yıl dönümünde Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Odunpazarı Belediyesi ve Tepebaşı Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı çalışanlarıyla bir araya gelen CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, zabıta teşkilatının Zabıta Haftası’nı kutlayarak, zabıtaların yaşadığı sorunlara ilişkin Meclis’te verdiği Araştırma Önergesi’ni paylaştı.

Siyaset 07.09.2018, 13:19 ABONE OL: google news
Çakırözer: Zabıtalar da yıpranma hakkından faydalanmalı

Zabıtaların taleplerin başında gelen ‘yıpranma hakkı’ isteğinin son derece haklı bir talep olduğunu vurgulayan Çakırözer, “Şehrin huzur ve düzeni için özveriyle çalışan tüm zabıtalarımızın haklı taleplerinin karşılanması için konunun sonuna kadar takipçisi olacağız” dedi.

192’NCİ YILINI KUTLADICHP’li Çakırözer Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı’nı ziyaret ederek, Zabıta Daire Başkanı Aykut Hamzaçebi, Odunpazarı Belediyesi Zabıta Müdürü Fikret Uysal, Tepebaşı Belediyesi Zabıta Müdürü Fahrettin Çeçgel ile zabıta memurlarıyla bir araya geldi, tüm zabıta teşkilatının 192’nci kuruluş yıldönümünü kutladı. Zabıtaların bulundukları ilçelerde halkın huzuru, şehrin tertip ve düzeni için canla başla çalıştığını ifade eden Çakırözer, tüm zabıtalara yürüttükleri özverili çalışmalar için teşekkür etti. Daha önce gerçekleştirdiği ziyaretlerde zabıtaların talep ve sıkıntılarını dinleyen Çakırözer, zabıtaların sorunlarına ilişkin Meclis’te verdiği Araştırma Önergesi’ni de paylaştı.

YIPRANMA PAYI VERİLMELİ: Zabıtaların belediyelerin gerçek emekçilerinden olduğuna vurgu yapan Çakırözer, “Daha önce de pek çok kez zabıta memurlarımızla bir araya geldim, sıkıntı ve talepleri dinledim. Özlük hakları bakımından yaşadıkları sıkıntıları ayrıntılı olarak dinledim. En önemli talep polisler ve diğer güvenlik personeli gibi ‘yıpranma hakkından’ faydalanmak. Zabıta çalışanları diğer kamu çalışanlarından farklı olarak uzun süreli, gece gündüz demeden 24 saat esasına göre görev yapmakta. Bu yüzden yaptıkları görev zorluğu nedeniyle yıpranma hakkını almak en doğal haklarıdır. Bu haklı taleplerin hayata geçmesi için TBMM’ye Araştırma Önergemizi verdik. Meclis açılır açılmaz bu sorunların çözümü kavuşması için konunun takipçisi olacağım” dedi.

KURULUŞ VE TEŞKİLAT KANUNU ÇIKMALIÖnergesinde ‘İdari Hizmetler Sınıfı’ içerisinde tanımlanan zabıtalar için ayrı bir ‘Zabıta Hizmetleri Sınıfı’ başlığı oluşturulması gerektiğini de vurgulayan Çakırözer, belediye zabıtasının kuruluş ve teşkilat kanunun bir an önce hayata geçirilmesini istedi. Zabıtaların maktu mesai ücretlerinin emeklilik keseneğine eklenmesini de isteyen Çakırözer, “Bu ücret miktarı ne olursa olsun emekliliğe esas aylık tutarında bir artış sağlamamaktadır. Eşit işe eşit ücret ilkesine aykırı bu uygulamanın keyfiyetin önüne geçecek bir şekilde yeniden düzenlenmesi ve bu ücretin zabıtaların emeklilik ücretlerine yansıtılması gerekmektedir” ifadelerini kullandı. Zabıtaların giyecek eşyalarının azami fiyatlarının piyasa fiyatları ile çeliştiğini de hatırlatan Çakırözer, fiyatların ihtiyacı karşılamaktan uzak olması nedeniyle de zabıtaların mağdur edildiğini belirtti.

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 08 Mayıs 2021
İmsak 04:04
Güneş 05:43
Öğle 12:59
İkindi 16:51
Akşam 20:06
Yatsı 21:38

Gelişmelerden Haberdar Olun

@