alexa

Destici'den öğrenim kredisi borcu olan gençler için önemli çağrı

Eğitim hayatını devam ettirebilmek için kredi kullanan gençlerin bu borçlarını geri ödemeleri için bir takım kolaylıklar sağlanması konusunda gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğini ifade eden Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı ve Ankara Milletvekili Mustafa Destici, konuyla ilgili konuştu.

Siyaset 08.01.2021, 15:35 ABONE OL: google news
Destici'den öğrenim kredisi borcu olan gençler için önemli çağrı

Destici,çözüm önerileri sunduğu konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

"Kredi Yurtlar Kurumu öğrenim kredisi mağduru gençlerimiz var. Bunların sayısının 5 milyon olduğu ifade ediliyor ve bunlar kredi borçlusu.280 bin gencimizin ise banka hesaplarına borçlarından dolayı e-Haciz uygulandı. Büyük Birlik Partisi olarak, hükümete, devlete şöyle bir çözüm öneriyoruz. Geri ödeme sisteminden alınan toplam kredi ana parasına herhangi bir gecikme ve faiz uygulamadan;

  • Bekar, üniversite sonrasında sigortalı işine başlayan,yani hayata atılan gençlerimiz için 12 veya 24 ay sonra ödemeye başlamaları istenmeli ve aldıkları maaşın 5 te biri yani yüzde 20'si oranında kesinti yapılarak tahsilat cihetine gidilmelidir. Bu durum,evli ve her iki eş te KYK borçlusu çalışıyor ise bunlara da uygulanmalıdır.
  • Evli olup eşlerden sadece biri KYK borçlusu ve diğer eş çalışmıyorsa,buda sadece maaşının 10 da biri yani yüzde 10'u ile bunu ödemelidir.
  • İşi olmayan gençlerimiz için önerimiz ise, kredi ödemelerinin kayıtlı bir iş kuruncaya ve çalışma hayatına başlayıncaya kadar ertelenmesidir.

Gerekirse Büyük Birlik Partisi, bu hususla ilgili meclise kanun teklifi de verecektir"

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 18 Ocak 2021
İmsak 06:41
Güneş 08:09
Öğle 13:13
İkindi 15:45
Akşam 18:08
Yatsı 19:30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@