alexa

banner912

banner766

Doğu Perinçek'ten URAYSİM açıklaması: Eskişehir'deki proje...

Ulusal Raylı Sistemler Test ve Araştırma Merkezi (URAYSİM) projesi mağduru olan Eskişehir Bozan köylüleri, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’i ziyaret etti, sorunlarını dile getirdi. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, köylülerin verdikleri mücadelede yanlarında olacaklarını ve sorunlarını çözeceklerini vurgulayarak, "Burada milletin çıkarları daha önemli o yüzden bu tarz projelerin verimli araziler yerine kıraç arazilerde yapılması gerekiyor" dedi.

Siyaset 11.03.2021, 13:22 12.03.2021, 15:19 ABONE OL: google news
Doğu Perinçek'ten URAYSİM açıklaması: Eskişehir'deki proje...

Vatan Partisi Genel Merkezi’nde yapılan görüşmeye, Bozan Sulama Kooperatifi Başkan Yardımcısı Ali Baş, Bozan Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Güven Kırgı, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Murat Ergenbaş, Çiftçi Hasan Ergenbaş, Vatan Partisi Eskişehir İl Başkanı Mustafa Erdönmez, Vatan Partisi Eskişehir İl Sekreteri Raif Eşkinat, Vatan Partisi Eskişehir Örgütlenme Büro üyesi Temel Aras katıldı.

"Üretim imkanları kaybolacak" 

Ulusal Raylı Sistemler Test ve Araştırma Merkezi projesi kapsamında Eskişehir Alpu ilçesi yakınlarındaki Bozan, Yeşildon ve Çardakbaşı köylerinin 1. Sınıf verimli tarım arazileri üzerine kurulacak test rayları şebekesinin projesinin yerini değiştirmek için köylüler mücadele yürütüyorlar. Anadolu Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen proje, bölgedeki en verimli toprakları işgal edecek ve bölgedeki tarım ve hayvancılığı olumsuz yönde etkileyecek. Günde 7 bin ton süt üretimi sağlayan, yılda 2 kere mahsül üretebilen köyler bu proje sonrasında bu imkanlarını kaybedecek.

"Genç işsizlik artar" 

Üretim imkanlarına önemli ölçüde kayba uğrayacağını söyleyen Bozan Köylüleri, bölgenin yaşayacağı bu kaybın genç işsizliği artıracağını vurguladılar. 

Köylüler test rayları şebekesine karşı olmadıklarını, sadece şuan projeden gözüken bölge yerinin buranın kuzeyinde bulunan çorak arazide bulunması gerektiği dile getirdiler. Köylüler “Anadolu Üniversitesi ve Ulaştırma Bakanlığı ile yaptığımız görüşmelerde bu arazinin ne kadar verimli olduğunu ve Kuzey’de bulunan arazinin uygun olduğunu söylediğimizde kuzeydeki arazinin proje için daha maliyetli olduğunu söylediler” dedi.

"Proje verimsiz arazilerden geçsin" 

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ile görüşen Bozan köylüleri, Ulusal Raylı Sistemler Test ve Araştırma Merkezi projesine karşı olmadıklarını vurgulayarak, “Proje 1.sınıf tarım arazilerinden geçmesin daha verimsiz arazilerden geçsin” dedi.

Bozan Sulama Tarım Kooperatif Başkan Yardımcısı Ali Baş, “Arazilerimizin ziyan olmasından heba olmasından değiştirilmesini için uğraşıyoruz. Biz projeye karşı değiliz fakat kırsal alana kaymasını istiyoruz. Buranın alt yapısı yapılmış 100 tane kuyusu var verimli topraklar kuyular ziyan olacak.” diye konuştu.

Bozan’da besicilik ile geçimini sağlayan Hasan Erginbaş, “Benim tek geçim kaynağım burası ve tam hayvanlarımın olduğu yerden ray sistemi geçiyor. Bozan’dan geçecek hat alanımın tam ortasından geçiyor. Daha kırsal alanlar var oraya yapılsın.” dedi. 

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 21 Nisan 2021
İmsak 04:33
Güneş 06:05
Öğle 13:02
İkindi 16:47
Akşam 19:49
Yatsı 21:14

Gelişmelerden Haberdar Olun

@