alexa

banner912

banner766

'Eskişehir acıların şahididir'

Kanada’nın Halifax şehrinde düzenlenen NATO Parlamenter Asamblesi (NATO PA) toplantılarına katılan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Rusya’nın işgal ettiği Kırım’da yaşanan hak ihlallerini NATO gündemine taşıdı.

Siyaset 21.11.2018, 14:50 22.11.2018, 14:46 ABONE OL: google news
'Eskişehir acıların şahididir'

Dünyadaki en büyük Kırım Tatar diasporasının Eskişehir’de yaşadığını aktaran Çakırözer, Rusya’ya caydırıcı yaptırımlarının gerekli olduğunu vurgulayarak, hem ittifak hem de üye ülkelerin bu konuda kararlılık göstermesini istedi. TBMM NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyesi CHP’li Çakırözer Rusya'nın Kırım'daki insan hakları ihlallerinin insanlık suçlarına dönüştüğünü belirterek, “Kırım’da yaşanan ihlaller hala devam ediyor. Sosyal ekonomik ve kültürel alanda Rusya Kırım’daki soydaşlarımıza büyük baskı ve yasaklamalar uyguluyor. Hemen hemen her hafta Kırım Tatarlarına ait camilere, okullara, eğitim merkezlerine, kültür merkezlerine, insanların konutlarına, evlerine, işyerlerine baskınlar yapılıyor, insanlar gözaltına alınıyor ya da tutuklanıyor" dedi.

Eskişehir acıların şahidi: Çakırözer, toplantıya dünyadaki en büyük Kırım Tatar diasporasının yaşadığı Eskişehir’den katıldığını belirterek, "Eskişehir ve Eskişehirliler Kırım Tatarlarının çektiği acıların şahididir. Soydaşlarımız Kırım’da yaşanan hak ihlallerinden çok rahatsız. Bu ihlallerin bir an önce sonlandırılmasını sağlamalıyız" dedi. 

Yaptırımlarda kararlı olmalıyız: Rusya'nın işgaline NATO'nun ve üye ülkelerin karşı çıktığını anımsatan Çakırözer, "Ama alınan yaptırım kararlarına kimse uymuyor. Kırım konusunda NATO caydırıcılığını ortaya koymalıdır" dedi. Üç gün süren NATO-PA toplantıları sonrasında Rusya'nın bölgedeki genişleme politikalarına karşı ittifakın hazırlık seviyesini yükseltmesi gerekliliği vurgulandı. 

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 16 Mayıs 2021
İmsak 03:52
Güneş 05:36
Öğle 12:59
İkindi 16:53
Akşam 20:13
Yatsı 21:49

Gelişmelerden Haberdar Olun

@